Sajlíja/Bagdad (TASR)
Americké ozbrojené sily na severe Iraku sa podľa Brooksa snažia zabrániť irackým vojakom v postupe k Bagdadu a Tikrítu, rodisku prezidenta Saddáma Husajna.
Brooks zároveň obvinil iracký režim z toho, že rozmiestňuje svojich vojakov na miesta, kde sa zdržiavajú civilisti. "My neútočíme na novinárov," povedal. Vyjadril sa aj k pondelňajšiemu raketovému útoku na bagdadskom predmestí al-Mansúr, zameranému proti predstaviteľom irackého vedenia, ktorí sa tam údajne zišli. "Domnievame sa, že útok bol efektívny," povedal Brooks bez uvedenia podrobností. Ako ďalej poznamenal, nie je jasné, kto momentálne stojí na čele krajiny.
V Bagdade včera na svitaní prepukli prudké boje medzi americkými a irackými jednotkami. V meste bolo počuť paľbu ťažkých zbraní a nízko nad metropolou lietali americké lietadlá. Tie zo vzduchu podporovali pozemné sily, ktoré strávili noc vo vládnych budovách obsadených v pondelok.
Podľa agentúry AFP jedným ohniskom bojov bol Palác republiky, kde sa prestrelka začala okolo 5. h miestneho času (3. h SELČ), o dve a polhodiny neskôr nabrala výrazne na intenzite. Komplex Palácu republiky je symbolom moci Saddáma Husajna a zaberá desiatky kilometrov štvorcových v centrálnej časti Bagdadu na západnom brehu Tigrisu. Americkí vojaci ho v pondelok obsadili a v noci sa stali terčom irackého protiútoku. Iračania útočili delostrelectvom, raketovo poháňanými granátmi a mínometmi. Podľa reportérov, ktorí dianie sledujovali z hotela na opačnom brehu rieky, vzdialenom asi 500 metrov od paláca, americké tanky napriek silnej paľbe z priestorov paláca postupovali na sever, smerom k ministerstvu plánovania. Veľký počet amerických lietadiel A-10 určených na boj proti pozemným cieľom, hlavne tankom, ostreľoval iracké pozície. V blízkosti ministerstva plánovania sa nachádzajú aj sídla ministerstva informácií a zahraničných vecí. V blízkosti ministerstva informácií sa krátko pred 8. h miestneho času ozvali dve silné explózie. Súčasne s bojmi okolo Paláca republiky bolo počuť streľbu aj z južnej časti mesta.
Americké vojenské lietadlá bombardovali včera iracké pozície v severnom ropnom centre Kirkúk. Išlo o jeden z najťažších útokov v oblasti počas 20-dňovej vojny, avšak americké pozemné sily hlásili len malý pokrok.
Podľa irackého vojaka, ktorý sa vzdal po americkom nápore na severe krajiny, je morálka v armáde prezidenta Saddáma Husajna na dne. "Sú zničení, sú psychologicky zruinovaní," vyhlásil Haidar Hatan Chsajr, ktorého zadržiavajú kurdskí bojovníci v dedine Pir Daud.
V Pir Daude, juhozápadne od najväčšieho Kurdmi kontrolovaného mesta Arbil, jeden z kurdských dôstojníkov informoval o prestávke v bojoch. Na frontovej línii je podľa neho ticho a bojovníci nedostali rozkazy postupovať ďalej.
Juhoiracké mesto Basra je v zásade pod kontrolou britských vojakov, ktorým nové vedenie provincie pomôže vytvoriť jeden z miestnych vodcov. Dva dni po tom, čo Briti vstúpili do druhého najväčšieho irackého mesta, to včera oznámil hovorca britskej armády.
Podľa neho potrvá niekoľko dní, kým Briti upevnia kontrolu nad mestom tak, ako to bolo v juhoirackých mestách Umm Kasr a Zubajr, kde spojenci museli istý čas bojovať s partizánskym hnutím odporu. Hovorca dodal, že miestny vodca, ktorého identifikoval len ako šejka, vytvorí vedenie pre provinciu Basra. "Tento človek nás kontaktoval, stretli sme sa s ním minulú noc. Zistili sme, že je vhodný, dôveryhodný a má v oblasti autoritu, najmä medzi kmeňovými lídrami," dodal. "Šejk" si sám vytvorí svoj tím a záleží na ňom, kto v ňom bude, spresnil britský hovorca.
Autor: As
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.