Vyplynulo to z vyhlásení viacerých kľúčových europoslancov. Odhodlanie hlasovať v prospech rozšírenia vyjadrili dnes európski ľudovci, socialisti, liberálni demokrati i zelení.
"V stredu budeme mať pozitívny výsledok hlasovania. Poslednú prekážku sa podarilo odstrániť dnes, keď sa parlament a Rada EÚ dohodli na navýšení rozpočtovej sumy na roky 2004-06," oznámil na tlačovej konferencii v Štrasburgu predseda zahraničného výboru EP Elmar Brok. Podľa neho pôjde o "historicky najdôležitejšie hlasovanie" tohto parlamentu. Brok verí, že percento hlasujúcich proti nebude v stredu väčšie, ako pri hlasovaní vo výbore, keď všetky krajiny podporilo 54-56 poslancov, zatiaľ čo proti boli jeden-dvaja, v prípade Poľska štyria. "Všetci poslanci sú ale nezávislí ľudia," upozornil Brok.
"Som absolútne presvedčený, že EP v stredu odhlasuje rozšírenie a urobí tak najdôležitejšie rozhodnutie od roku 1979, keď boli jeho poslanci prvýkrát priamo volení," povedal na tlačovej konferencii šéf ľudovcov Hans-Gert Pöttering. Z jeho frakcie podporí rozšírenie "drvivá väčšina" poslancov, hoci nevylúčil, že niektorí môžu byť proti prijatiu Českej republiky kvôli Benešovým dekrétom. Vyjadril poľutovanie, že česká vláda nevydala podobné vyhlásenie ako prezident Václav Klaus, ktorý činy Čechov voči sudetským Nemcom dal na rovnakú úroveň ako skutky nacistov voči Čechom.
Poslanci zo Strany zelených zasa upozorňovali na pretrvávajúce nedostatky v budúcich členských štátoch pri ochrane národnostných menšín. Belgická poslankyňa Nelly Maesová tradične nezabudla upozorniť za situáciu maďarskej menšiny na Slovensku. Napriek tomu však zelení dajú rozšíreniu zelenú. "Veľká väčšina našich poslancov, či dokonca všetci, budú hlasovať za prijatie nových členov," ubezpečil jeden z ich lídrov David Cohn-Bendit. Zelených neodradia ani proamerické postoje vstupujúcich krajín v irackej kríze. "My hlasujeme za krajinu, nie za jej politikov. Väčšina obyvateľov týchto krajín je proti vojne. My budeme hlasovať za integráciu krajín," dodal Cohn-Bendit.
Európski liberálni demokrati budú tiež hlasovať za rozšírenie. "Myslím, že budeme mať 100 hlasov v prospech nových krajín, to bola vždy politika našej strany," povedal novinárom šéf liberálov Graham Watson. Rovnako socialisti podporia vstup Slovenska i ostatných nových krajín, ubezpečil holandský poslanec Jan Marinus Wiersma.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.