dvojdňovom summite neďaleko severoírskeho Belfastu. Bush si podľa vlastných slov želá, aby Irak čo najskôr začal vytvárať dočasnú vládu zloženú z Iračanov.
"Čo najrýchlejšie prejdeme k tomu, aby vládna zodpovednosť prešla na dočasnú vládu zloženú z Iračanov žijúcich v aj mimo krajiny," uviedol Bush po skončení summitu na zámku Hillsborough. Podľa Blaira nový Irak, ktorý vznikne po vojne, budú riadiť Iračania a nie Británia, USA či OSN. V prvej fáze obnovy by koaliční vojaci udržiavali bezpečnosť, zatiaľ čo Pentagón by riadil infraštruktúru a pomoc. Neskôr by sa vytvorila multietnická dočasná iracká administratíva, ktorú by potom nahradila iracká vláda, zhodli sa Bush s Blairom.
Prezident USA povedal, že OSN bude zapojená do celého procesu. Na požiadavku novinárov, aby rolu OSN spresnil, Bush spomenul humanitárnu pomoc a navrhovanie osôb do dočasnej vlády. Britský premiér vyzval svet, aby sa vyhol nekonečným diplomatickým prieťahom o budúcnosti Iraku, tak ako tomu bolo pri diskusiách v Bezpečnostnej rade OSN o súhlase pre začiatok vojny.
V súvislosti so zbraňami hromadného ničenia, ktoré podľa Washingtonu a Londýna Irak skrýva, Blair poznamenal, že sa postupne nájdu s pokračujúcim rozpadom irackého režimu. Americko-britskí vojaci po 20 dňoch vojny zatiaľ neohlásili žiaden nález zakázaných zbraní. Bush uviedol, že nevie, či iracký prezident Saddám Husajn prežil pondelkové bombardovanie objektu v Bagdade, kde sa podľa spravodajských služieb mal nachádzať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.