Hodnotu platidla si overte v najnovšom katalógu
Núdzovky nemôžeme považovať za úradné vydania, napriek tomu plnili funkciu peňazí. V roku 1916 bol stanovený najmenší prídavok 25 halierov na deň. Výnosom ministerstva tento prídavok zvýšili na 50 halierov, v poľnohospodárskych závodoch na 30 halierov. Zamestnávateľ nemal právo znížiť, prípadne zastaviť vyplácanie toho najnižšieho prídavku. Bolo dovolené vyplácať aj vyššiu mzdu, ale iba s obmedzením. Vojnový zajatec nesmel dostať zaplatené za 10 dní práce viac ako 25 korún. Ak vyrobil viac, nadbytočná časť mala byť pripísaná k účtu. Nadbytočné peniaze sa mali zajatcom vyplatiť pri odchode z tábora. Emisia platidiel bola vnútornou záležitosťou každého tábora. Napriek mnohým zhodám nemôžeme táborové poukážky zaradiť ku núdzovkám, platidlá zajateckých táborov tvoria zvláštnu skupinu provizórnych platidiel.
Zajatecjký tábor v Moste vydal platidlá, ktoré vidíme na snímke. Platidlá sú vytlačené na silnejšom bielom papieri, nie je na nich uvedený dátum. Medzi zberateľmi sa objavujú poukážky s razítkom, rozmery 110x65mm. Text a grafické vyhotovenie všetkých nominálov je rovnaké, čo môžeme vidieť aj na 10 a 50 halierníku. Pre táborové poukážky je typické, že jeden námet sa využíva pre tlač viacerých nominálnych hodnôt. Hlavným dôvodom je rýchla príprava tlače a slabá technická výbava tlačiarní. Volný preklad textu na lícnej strane znamená, že platidlo platí iba na území zajateckého tábora mesta Most. Slovo Most na platidle nenájdeme, lebo v tom čase sa používal nemecký názov Brux.
Strana rubu je riešená netradične, môžeme na nej vidieť desať riadkov nemeckého textu. Okrem 10 a 50 haliernikov sa v tábore dostali do obehu aj 1,2,5 a 10-korunové poukážky. Päťdesiathalierník je farebne ladený do zelena, na vyšších nomináloch prevláda červená a fialová farba. Na všetkých platidlách sa môžu objaviť odchýlky rôzneho charakteru. Sú známe rôzne varianty, najbežnejšie sú farebné odchýlky.
Značné rozdiely môžeme pozorovať pri type a tvare číslovača, ak vôbec existuje. Je problém katalogizovať táborové platidlá, pretože existuje veľké množstvo variantov. Z malého množstva pomerne historického materiálu je niekedy problém túto problematiku podrobne rozpracovať. Kvôli chýbajúcim cenám a historickým údajom zberatelia nemajú o väzenské poukážky záujem. Ak ich náhodou máte, tak ich nepredávajte, kým sa nepresvedčíte o ich hodnote z najnovšieho aukčného katalógu. Aj u ostatných mincí a bankoviek si cenu vždy overte v najnovšom katalógu, nie staršom ako dva roky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.