prepláca poisťovňa, ktoré sú so spoluúčasťou pacienta a ktoré plne hradí pacient.
Poisťovňa úplne prepláca len základné výkony a najlacnejšie materiály
Plne hradené je ošetrenie detí jednoduchými výplňami a akútne bolestivé stavy.
"Ak by prišiel pacient a žiadal také ošetrenie, na ktoré nemusí nič doplácať, dá sa to urobiť. Ale je vec každého stomatológa, či je ochotný niečo také urobiť a či je schopný pacienta presvedčiť, aby investoval do svojho zdravia radšej viac a priplatil si za niečo kvalitnejšie. Snahou každého stomatológa je poskytovať čo najkvalitnejšiu starostlivosť, preto prevažná väčšina používa materiály, ktoré poisťovňa nehradí plne," hovorí zubný lekár Marián Králik.
Ako je to s doplatkami
Doplatok si určuje každá zubná ambulancia sama podľa toho, aké má náklady - nájomné, plat sestry, splátky prístrojov a podobne.
Doplatky pacienta na rovnaký výkon sa v jednotlivých ordináciách líšia. Niekde vám zmluvný lekár poisťovne urobí amalgámovú plombu za 50 - 70 korún, u iného zaplatíte aj 200.
Koľko sa dopláca za zubárske výkony, nevie ani Komora zubných lekárov. "Zubná komora nevydávala nijaké pokyny upravujúce doplatok pacienta. Každá ordinácia si ho stanoví sama," hovorí prezident Slovenskej komory zubných lekárov Jozef Latkóczy. Komora nerobila ani nijaký prieskum, koľko priemerne účtujú zubári za jednotlivé výkony.
Cenník musí byť prístupný
V prípade zubárov zákon stanovuje, že cenník s doplatkami za výkony musí byť pacientovi prístupný. Väčšina zubárov má cenníky vnútri ambulancie, nie vonku. Lekár by mal pacienta informovať pred tým, než ho začne ošetrovať, že na výkon bude doplácať a koľko.
Väčšina lekárov, ktorých sme oslovili, nám cenník odmietla poskytnúť. Niektorí vraveli, že majú zlé skúsenosti s novinármi, iní argumentovali tým, že by ich to mohlo ohroziť. Viacerí lekári z východného Slovenska tvrdili, že majú veľmi nízke doplatky a nechcú, aby to ich kolegovia vedeli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.