veľmi líšia - najlacnejší stojí 17 500 korún, najdrahší okolo 250 000. Podľa zákona platí, že kĺb je v cene hospitalizácie, teda hradený z poistenia.
Za deň hospitalizáce pacienta na ortopédii zaplatí poisťovňa 15 948 korún. "Cenu hospitalizácie nepokryje ani ten najlacnejší kĺb, nehovoriac o nákladoch na pobyt v nemocnici, prácu lekárov, materiál. Z toho potom vyplýva snaha zariadenia hospitalizovať aspoň 4 - 5 pacientov, ktorí tam ležia takmer zadarmo, aby zarobili na jedného drahšieho. Ale toto zase poisťovňa veľmi sleduje a vyčíta nám to. Potom je snaha zabezpečiť si to iným spôsobom - sponzorskými darmi," hovorí štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Ottinger, ortopéd a riaditeľ nemocnice.
Nízka cena hospitalizácie je aj príčinou dlhých čakacích lehôt. "Upozornili sme ministerstvo zdravotníctva, že stanovená cena je nízka. Ale kým to nezmení, musíme dodržiavať platné cenové nariadenia," hovorí Zuzana Rychlíková zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
* * *
Môže si pacient kĺb kúpiť aj sám?
Zatiaľ to nie je legálne. Podľa zákona občania nesmú nakupovať špeciálny zdravotnícky materiál. Poisťovňa plne prepláca aj ten najdrahší kĺb, ak lekár poisťovni dokáže zdôvodniť, prečo pre svojho pacienta použil práve tento typ. "V odôvodnených prípadoch to schválime vždy a zaplatíme," hovorí Rychlíková z VšZP. Peniaze na to vraj sú - VšZP ako najväčšia poisťovňa dokonca vlani nevyčerpala svoj celoslovenský limit na špeciálny zdravotnícky materiál. Ottinger: "Asi by bolo rozumnejšie, keby sme nepreferovali endoprotézy, ktoré stoja okolo 200-tisíc korún jedna, ale iné, od iných firiem, ktoré sú veľmi kvalitné a stoja tretinu. Nedávno som sa zhováral s jedným nemeckým ortopédom. Spomenul som kĺb jednej firmy, ktorý stojí okolo a u nás je registrovaný. Dotyčný špecialista sa na mňa pozrel a povedal: epoužívame ho - je pre nás veľmi drahý."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.