je pevnejšie, ďalšou veľkou výhodou je rozoberateľnosť spoja bez poškodenia dreva.
Rozdiel medzi závrtkou a skrutkou je v drieku. Závrtka má závit na kónickom alebo priamom drieku, ktorý sa do dreva zavrtáva, ostrým závitom si prerezáva cestu. Skrutka má priamy driek s metrickým závitom, prechádza na druhú stranu spájaných kusov, kde ju drží matica. Závrtky sa vyrábajú s rôznymi hlavami - polguľatou, zápustné s plochou hlavou a zápustné so šošovkovitou hlavou (obr. 1) v rôznych rozmeroch. Tak ako pri klincoch, rozmery sú označené dvomi číslami, pričom prvé udáva priemer drieku v milimetroch, druhé číslo znamená dĺžku drieku. Najčastejšie používame zápustné závrtky s plochou hlavou, ktoré majú zárez na skrutkovač, v posledných rokoch však prevláda krížová drážka, vyžadujúca špeciálny skrutkovač (obr. 2). Obľúbené sú závrtky určené do drevotrieskových dosiek s priamym driekom a plochým riedkym závitom.
Na závrtky predvŕtavame diery. Pri predvrtávaní postupujeme tak, že do stredu značky vpichneme hrot klinca alebo iného špicatého nástroja a urobíme tak jamku pre hrot vrtáka či nebožieca. Musíme vŕtať kolmo na plochu dreva, bez pohybov nabok. Aký smer bude mať diera, takým pôjde závrtka.
Pre závrtky s kónickým driekom je vhodnejší nebožiec, pretože je zúžený do hrotu a jeho tvar viac zodpovedá závrtke. Ak pracujeme s vrtákom, je lepšie vyvŕtať najprv tenšiu dieru, potom ju hrubším vrtákom rozšíriť v hornej časti (obr. 3). Predvŕtaná diera musí byť taká široká a hlboká, aby v nej mohla závrtka vyrezať závit, inak v dreve nebude držať. Skrutky nikdy z pohodlnosti nezatĺkame kladivom, taký spoj nebude pevný.
Ostrie skrutkovača má zodpovedať rozmerom drážky, teda šírka ostria by mala byť rovnaká, prípadne o niečo užšia, hrúbka ostria tiež musí zodpovedať rozmeru drážky. Predídeme tak prešmykovaniu skrutkovača v drážke, poškodeniu drážky a tým celej hlavy skrutky, ak použijeme príliš veľký skrutkovač, alebo naopak, poškodíme skrutkovač, ak je na veľkú závrtku malý. Na závrtky s krížovou hlavou nepoužívame obyčajný skrutkovač, ale špeciálny krížový. V dielni by preto nemala chýbať súprava rôznych skrutkovačov s priamym aj krížovým ostrím v rôznych veľkostiach. V obchodoch dostať aj univerzálne skrutkovače s vymeniteľnými hrotmi, tzv. bitmi. Pri ich kúpe sa oplatí investovať viac korún do drahšieho a kvalitnejšieho nástroja, pretože tie lacnejšie majú bity z mäkkého kovu a nevydržia dlho.
Ak treba montovať veľké množstvo závrtiek, je výhodnejšie vymeniteľný hrot skrutkovača upnúť do vŕtačky s regulovateľným počtom otáčok. Pri nízkych otáčkach ušetríme čas aj námahu.
Závrtky so zápustnou hlavou dotiahneme do mäkkého dreva až do roviny hlavy skrutky s úrovňou dreva, pri tvrdých drevách je však potrebné urobiť pre hlavu skrutky jamku hviezdicovitým záhlbníkom (obr. 4) alebo opatrne hrotom hrubého vrtáka na kov.
Skrutky sa vyrábajú v podobných veľkostiach a s rovnakými hlavami, navyše môžu mať šesťuholníkove (obr. 5) alebo štvorcové hlavy na doťahovanie kľúčmi. Pri skrutkovaných spojoch sú nevyhnutné oceľové podložky vhodných veľkostí, diery pre skrutky robíme o 0,5 mm väčšie ako je priemer driekov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.