a francúzske kultúrne stredisko. Informoval o tom včera Český rozhlas s tým, že o situácii na českej ambasáde nie sú zatiaľ žiadne správy.
Do opustenej budovy nemeckého veľvyslanectva na pravom brehu rieky Tigris prenikli vo štvrtok ľudia, ktorí vynášali z objektu kusy nábytku, televízory, počítače, mrazničky a korisť odvážali na automobiloch. Jeden z aktívnych účastníkov drancovania, ktorí tvrdili, že ich k takémuto počínaniu núti bieda v štvrti Saddám City, vyliezol dokonca na strechu nemeckého veľvyslanectva a odmontoval satelitnú parabolu a televízne antény. Spokojnosť však ani v prípade 60-ročného Alího nebola úplná, pretože mu iný rabujúci uchmatol veľvyslanecký mercedes, ktorý chcel v budúcnosti využiť ako taxík. Krádeže podľa vlastných slov nepovažuje za hriech, pretože je to demonštrácia odmietavého postoja k neprávostiam, ktorým boli Iračania vystavení.
SR podobne ako Nemecko stiahlo personál ambasády z Iraku krátko pred začiatkom vojnových operácií spojencov. Po rozpade mocenských štruktúr hostiteľskej krajiny objekty nikto nestrážil a tak sa podobne ako iné verejné budovy mohli stať terčom rabovania.
Ministerstvo zahraničných vecí SR zatiaľ nemá oficiálne informácie o údajnom vyrabovaní slovenského veľvyslanectva v irackej metropole. "Túto informáciu máme z médií a v súčasnej neprehľadnej situácii ju nevieme ani potvrdiť, ani vyvrátiť," uviedol zástupca tlačového odboru rezortu diplomacie Ivan Horský. MZV SR sa však pokúša zistiť aktuálnu situáciu našej ambasády, ktorú slovenskí diplomati z bezpečnostných dôvodov opustili ešte v polovici februára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.