minulý týždeň zadržala česká polícia. Doteraz nemala firma so základným imaním 1 miliardy 267 miliónov žiadne problémy. Údajný boss banskobystrického podsvetia sa verejnosti smeje tvrdením, že v Českej republike požiada o politický azyl.
MT: Ako sa stal z Černáka obávaný muž
Ako sa stal Mikuláš Černák obávaným mužom, vie veľa ľudí, málokto z nich však chce o tom hovoriť. Aj keď je Miki, ako ho volajú, vo väzení, jeho moc pretrváva. Telgárt, kde býva Černákova rodina, sa dnes prirovnáva k Sicílii. Mikuláš Černák bol pritom podľa kamaráta z mladosti do štrnástich rokov "nevýrazným, priemerným chalanom z Horehronia, bez výnimočných schopností". Vtedy prišiel tragicky o otca, dokonca sa hovorilo, že niekto mohol mať jeho smrť aj na svedomí. Černákov otec vládol doma tvrdou rukou. Zostali po ňom dvaja synovia, tvrdí mladí chlapci.
Rukami sa živili len chvíľu. Miki začal pracovať ako šofér autobusu, čo bola krátka epizóda, po ktorej sa dal na podnikanie a takzvané podnikanie. "Postupne sa z neho stávalo niečo ako rozprávková bytosť." Každý o ňom rozprával viac či menej pravdivé historky, až sa o ňom začalo hovoriť so strachom. "Dodnes si sám neviem odpovedať na otázku, či taký, ako sa hovorilo, bol od začiatku, alebo sa len šíriacej povesti zlého muža prispôsobil a začal ju využívať." Ovládol najskôr Telgárt, potom Brezno a nakoniec Banskú Bystricu.
MT: Ovládnutie Banskej Bystrice
Začiatkom deväťdesiatych rokov sa za bossov banskobystrického podsvetia považovali Martin Láboš a Alojz Hazy. Obaja sú mŕtvi. Láboša asi v roku 1993 dopichali na smrť v hoteli Biotika, Hazyho našli so zviazanými rukami zastreleného v Bratislave.
Rozhodovanie o tom, kto zostane alebo sa dostane na čelo podsvetia v Banskej Bystrici, sa datuje od rokov 1993 až 1997. Na jednej strane boli takzvaní "karatisti", ľudia, ktorí robili ochranky v baroch a puboch, na druhej strane boli Hazy s Lábošom, ku ktorým patrili aj bratia Černákovci.
Rozhodujúci konflikt sa odohral v roku 1997 v bare Natali, ktorý bol vlajkovou loďou karatistov. Táto skupina bola umiernenejšia. Muž, ktorý stál pri nej, o tom nechce veľa hovoriť, ešte aj dnes má strach: "Najskôr naše skupiny iba skúšali, kto z koho. Bolo však jasné, že sa to musí nejako riešiť. My sme nemienili začať ako prví, ani sme nevedeli ako. Dostali nás odtiaľ tak, že podnik rozmlátili. Po pár týždňoch získali nadvládu."
Odvtedy bol v Bystrici iba jeden kráľ. Partia bývalých karatistov sa neskôr pričlenila k Černákovi a pracovala popri ňom. Jej šéf sa stiahol do ústrania, hoci dodnes v Banskej Bystrici podniká. Podľa jeho priateľa nepovie na Černáka pekné slovo, nikdy by s ním však do otvoreného konfliktu neprišiel.
MT: Milé príbehy šéfa Mikiho
Černák vynikal vo svojom prostredí vyššou inteligenciou, ktorú znásobovali jeho rozhodnutia na základe intuície, fyzická sila a tvrdosť. Navonok pritom pôsobí ako priemerný muž. Podľa novinára Dušana Valka, ktorý nakrúcal pre Markízu reportáž z Černákových narodenín, bol boss "tichým mužom, ktorý v mojej prítomnosti hovoril len veľmi málo a len vtipy".
Aj človek, ktorý niekedy Černáka nahneval, mal do poslednej chvíle dojem, že je i tak všetko v poriadku. Odveta na seba nenechala zvyčajne dlho čakať. Stačilo obrátiť sa vraj Mikimu chrbtom.
Typickým príkladom tohto druhu je prípad Mariána Karcela. Ten obvinil Černáka z vydierania. Myslel si, že polícia ho spolu s jeho ľuďmi ochráni. Údajné vydieranie medializoval, pozadie sporu však bolo iné: Karcel mal totiž zabezpečovať istému podnikateľovi s bielym golierom veci okolo podvodu s dovozom nafty, ktorú preclieval ako vykurovací olej. Keď si mafián ulial v tejto veci väčšiu časť peňazí, podnikateľ sa obrátil na Černáka. Karcelov život ukončila neskôr dávka zo samopalu. Z účasti na vražde je obvinený Branislav A.
Iným príkladom je príbeh Vladimíra, nebohého brata Mikuláša Černáka, ktorý zahynul pri autonehode. S priateľom bol podozrivý z likvidácie jedného Horehronca. Svedok, ktorý v kauze vypovedal na polícii, zmizol, ďalší mlčali. Horehronec z Černákovho okolia: "Svedka pár týždňov po incidente vylákali nejakí po nemecky hovoriaci muži k pokazenému vozidlu a odvtedy ho nik nevidel."
MT: Fungovanie podsvetia v skratke
Muži, ktorí sa pri Černákovi pohybovali, začínali v malom, kradnutím a pašovaním áut, meno si urobili vymáhaním pohľadávok. Stačilo, ak niekto načas nezaplatil faktúru, oni vymohli peniaze aj s úrokmi pre podnikateľa, ktorý si ich najal.
V zlatej ére pre podsvetia, v polovici deväťdesiatych rokov, najväčšie skupiny okrem ochranky pašovali naftu, ktorú preclievali ako vykurovací olej na fiktívnych faktúrach a žiadostiach o vrátení DPH, ovládali podniky, bary, erotické salóny. To posledné ani nebolo pre kšeft, ako skôr pre zábavu. V druhej polovici deväťdesiatych rokov sa začali orientovať na ovládanie väčších podnikov. Väčšina podnikateľských aktivít sa pritom robila, pochopiteľne, na iné mená. Finančné problémy nebude mať väčšina zo žijúcich vyššie postavených členov podsvetia do konca svojho života.
Tvrdí muži nestratia svoje postavenie ani vtedy, keď sú vo väzení. Existuje medzi nimi nepísané pravidlo, že sa im kamaráti starajú o majetky, obchody aj rodinu. Aj pešiaci v organizovanej skupine majú dostatok. Ak povedia, že chcú auto, dostanú ho, rovnako aj byt. Počet pešiakov sa nedá odhadnúť, ale v najbližšej blízkosti ich nie je viac než päťdesiat.
Väčšina z nich je zamestnaná v bezpečnostných agentúrach, kde poberajú oficiálny plat. Na ruku dostanú viac. Nikdy nenosia zbraň bez zbrojného pasu. Ak ju majú, ide vždy o legálne držanú zbraň. Nepriestrelnú vestu nenosia ani v prípade ohrozenia, vedia, že ich neochráni. Bossovia nechodia ani s početnou ochrankou, spoliehajú sa na to, že sa vždy dozvedia, že niekto po nich ide a že toho človeka dostanú skôr. Niekoľkokrát sa vraj zo smrti vykúpil Žaluď, no donekonečna sa ani to robiť nedá.
MT: Kežmarok, Mikiho nové pôsobisko?
Informácie, či má Černák v Tatravagónke vplyv, nik nepotvrdil. Môžu vychádzať z toho, že po návrate z väzenia bol častejšie v Kežmarku a Tatrách, ako aj v Banskej Bystrici. Po Slovensku sa vozil v Mercedese značky KK - CCCCC, čo je ešpézetka Kežmarku. Jeho kamaráti odtiaľ sa vozia na rovnakých autách s rovnakými ešpézetkami - za KK nasleduje päť rovnakých písmen. Také autá krúžili okolo ilavského väzenia aj v deň, keď Černáka prepúšťali z väzenia. Medzi sebou tomu hovorili, že ho "vyberajú z basy". V Kežmarku dával Černák potom najavo svoju prítomnosť, postavenie, vystupoval hrdo, sebavedome až pansky. Práve v Kežmarku momentálne operuje najvplyvnejšia skupina v podsvetí. Neraz sa po Černákovom príchode stalo, že obsadili celý bar a iní hostia museli odísť. Ide o bar, ktorý kontrolujú otec a syn J.
MT: Miki a politici
- Gustáv Krajči sa 17. októbra 1997 zúčastnil na pokladaní základného kameňa Okresného úradu v Krupine, kde bol prítomný aj Mikuláš Černák a Miloš Kaštan. Ladislav Pittner vo februári 2001 zverejnil informáciu, že podsvetie chystá vraždu Gustáva Krajčiho za odmenu pol milióna. Podľa Pittnera dostali z podsvetia túto informáciu s tým, že "Krajči mal niečo sľúbiť Mikulášovi Černákovi a nesplnil to". Krajči to poprel s tým, že ide o spravodajskú hru.
- V roku 1997 sa tajne stretol s Mikulášom Černákom aj vtedajší riaditeľ Markízy Pavol Rusko. Rusko to najskôr popieral, ale o pár rokov potvrdil, že sa stretli "na päť-desať minút". Podľa našich informácií sa stretli v bare banskobystrického hotela Lux a boli spolu dlhšie. Televízia Markíza odvysielala v roku 1997 v hlavnej spravodajskej relácii reportáž o oslave 31. narodenín Mikuláša Černáka. Rusko potvrdil, že šot sa odvysielal na jeho zásah, pretože vedúci vydania ho do vysielania zaradiť odmietol. "Pripadalo mi to ako dobrý komerčný ťah," skonštatoval Rusko. Krátko nato televízia Markíza odvysielala reportáž o tom, ako sa Černák stará o malé tigríčatá.
- Keď v lete 1996 otvárali Mikuláš Černák a Miloš Kaštan bar Shark v Banskej Bystrici, bol tam prítomný aj vtedajší banskobystrický primátor a neskorší podpredseda SOP a podpredseda Národnej rady Igor Presperín. Oslavu strážili muži so samopalmi v rukách. Podľa novinára Dušana Valka tam bolo okolo dvesto hostí, "viacerí z nich už nežijú".
Roman KRPELAN & Daša MATEJČÍKOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.