novinárom naznačil, že by chcel zlepšiť vzťahy s USA, ktoré vážne naštrbil francúzsky postoj k vojne proti Iraku. "Môžeme obnoviť našu jednotu v otázke hodnôt, ktorá zdieľajú všetky veľké demokracie. Tento duch solidarity a kolektívnej bezpečnosti vyšiel z krízy ešte silnejší," vyhlásil Chirac.
Francúzsky prezident a nemecký kancelár Gerhard Schröder boli aj v sobotu hosťami ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý ich pozval do Petrohradu na summit venovaný irackej kríze. Ráno trojica politikov otvorila seminár o bezpečnosti a medzinárodnom práve. Podľa Schrödera OSN musí priniesť "legitímnosť" do povojnového Iraku. OSN má bohaté skúsenosti a môže preto pomôcť pri obnove štátu a jeho ekonomických štruktúr.
Putin, Chirac a Schröder boli najhlasnejšími oponentmi vojny prpoti Iraku, čo vážne naštrbilo ich vzťahy s USA. Ale ak budú poda nalatyikov trvať na tom, aby úloha OSN v Iraku bola politická, môžu sa Washingtonu ešte viac vzdialiť. Pôvodne sa mal na petrohradskej schôdzke zúčastniť aj generálny tajomník OSN Kofi Annan. Nakoniec sa rozhodol rokovania sledovať z odstupu. Chirac v sobotu zopakoval, že Francúzsko odsudzovalo režim Saddáma Husajna a jeho pád víta, ale celý spor s USA vnikol pre spôsob ako sa rozhodli riešiť krízu s Irakom a jeho zbraňami.
Autor: Petrohrad(TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.