hľadať partnerov. Podľa ukrajinských vedcov nastala zmena správania na zvýšenie šancí na prežitie. Zmena v sexuálnom správaní sa považuje za jeden z prvých priamych príkladov spôsobu, akým prírodu ovplyvňuje rádioaktívny odpad. Vedci prišli k dôležitému objavu pri štúdiu dlhodobého dopadu výbuchu jadrovej elektrárne v ukrajinskom Černobyle pred 17 rokmi na prírodu.
Výskumníci Gennadij Polikarpov a Victoria Citsuginová z inštitútu biológie južných morí v Sevastopole porovnávali správanie vodných červov z dvoch jazier. Obe jazerá, jedno v bezprostrednej blízkosti Černobyľu a druhé vzdialené 20 kilometrov, majú podobnú teplotu a chemické zloženie, avšak červy z černobyľského jazera boli vystavené 20-násobne vyššej radiácii. Vedci zistili, že dva druhy z Černobyľu zmenili spôsob reprodukcie z asexuálnej na sexuálnu.
Laicky povedané, namiesto toho, aby mali sex sami so sebou, začali si hľadať partnera. Vo vzdialenejšom jazere sa sexuálne rozmnožuje len 5 percent jedincov druhu Nais pardalis, pričom v Černobyle je ich viac než päťkrát viac. U druhov Nais pseudobtusa a Dero obtusa je tento pomer 10 percent k 23 percentám. "Polikarpov sa domnieva, že červy zmenili spôsob reprodukcie na sexuálny, aby sa ochránili pred žiarením. Takáto reprodukcia umožňuje prirodzeným výberom presadzovať gény, ktoré proti poškodeniu rádioaktivitou poskytujú lepšiu ochranu," uviedol odborný časopis New Scientist.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.