obavu o naše prijatie do NATO", povedal. Kanada už svoj súhlas ako prvá z členských krajín vyslovila a stretnutie s najvyššími predstaviteľmi krajiny
V prípade USA môže Slovensko, ako zdôraznil R.Schuster, očakávať súhlas v prvej polovici mája. Stretnutia so senátormi najmä z Výboru pre ozbrojené služby Carlom Levinom a Zahraničného výboru Richardom G.Lugarom a Josephom R.Bidenom potvrdili, že schváleniu ratifikačných protokolov prípade Slovenska nestojí nič v ceste. Za vrchol svojho pracovného pobytu považuje R.Schuster v krátkom čase v poradí už druhé stretnutie s prezidentom USA Georgeom W. Bushom. Rokovania v Oválnej pracovni Bieleho domu, aj podľa vyjadrenia veľvyslanca USA v SR Ronalda Weisera, sa vyznačovali mimoriadnou srdečnosťou a ako zdôraznil, nebýva pri zahraničných návštevách zvykom, aby prezident USA svojho hosťa objímal. Z rokovaní tak v Bielom dome, ako aj s ministrom obchodu USA Donom Evansom, ktorý podľa slov R. Schustera patrí k veľkým priaznivcom Slovenska, ale aj s ďalšími predstaviteľmi vyplynulo, že Slovensko má v zahraničnej politike USA mimoriadne postavenie. Je to výsledok zásadného postoja najvyšších predstaviteľov SR k otázke Iraku.
Americká strana dala jednoznačne najavo, že na svojich spojencov nezabúda a ráta s nimi aj pri rekonštrukcii vojnou poznačeného Iraku. R. Schuster priaznivo hodnotí aj svoj pobyt v štáte Michigan, domovskom štáte R.Weisera. Práve on, ako zdôraznil, sa najviac zaslúžil aj o ekonomický úspech prezidentovej pracovnej cesty. Rozhovory a stretnutia s významnými predstaviteľmi amerických korporácií, ktoré majú sídlo práve v tomto štáte, potvrdili ich záujem o investičné sa angažovanie na Slovensku. Prezident potvrdil, že minimálne tri až štyri firmy sú už rozhodnuté na Slovensko prísť s konkrétnymi projektami a ďalšie prisľúbili prísť na Slovensko bližšie sa s prostredím oboznámiť.
Autor: Ann Arbor (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.