kilogramov a tvorí asi meter vysokú kopu papiera. So zmluvou preto politici, diplomati i novinári pracujú takmer výlučne v elektronickej podobe. Tak bola tento týždeň predložená aj na rokovanie slovenskej vlády. Hoci dokument je obrovský, zmluvou v prvom slova zmysle sú len tri úvodné články. "Česká republika, Estónska republika, Cyperská republika, Litovská republika, Lotyšská republika, Maďarská republika, Maltská republika, Poľská republika, Slovinská republika a Slovenská republika sa týmto stávajú členmi Európskej únie a zmluvnými stranami zmlúv, na ktorých je únia založená, v znení neskorších zmien a doplnkov," znie prvý článok slovenskej verzie zmluvy.
Podľa druhého článku má byť zmluva ratifikovaná zmluvnými stranami v súlade s ich ústavnými predpismi. "Ratifikačné listiny budú uložené u vlády Talianskej republiky najneskôr do 30. apríla 2004. Táto zmluva nadobudne platnosť 1. mája 2004 za predpokladu, že všetky ratifikačné listiny budú uložené pred týmto dňom," píše sa v druhom článku. Tretí článok ustanovuje, že zmluva bude vyhotovená v jednom origináli v každom z 21 oficiálnych jazykov rozšírenej únie, vrátane slovenčiny. Po prvých troch článkoch budú od stredy nasledovať podpisy najvyšších predstaviteľov 15 súčasných a 10 vstupujúcich štátov únie. Ďalšou časťou zmluvy je tzv. akt o pristúpení, ktorý sa začína článkami o prispôsobení inštitúcií a ďalej na stovkách strán prináša všetky prechodné obdobia, technické adaptácie a najrôznejšie podmienky členstva pre jednotlivé krajiny a kapitoly. Súčasťou príloh k zmluve sú rôzne deklarácie terajších i nových členov EÚ.
Pre Slovensko i ostatných nových členov je napríklad dôležitý článok 30, ktorý hovorí o vyplácaní tzv. rozpočtových kompenzácií pre nových členov. Tie majú zabrániť situácii, aby nové krajiny dostávali prvé roky po vstupe z rozpočtu EÚ menej peňazí, ako budú doň prispievať. Slovensko podľa tohto článku v súlade s dohodami z Kodane dostane vždy v prvý pracovný deň v mesiaci v roku 2004 jednu osminu sumy 63,2 milióna eúr, v rokoch 2005-06 potom jednu dvanástinu zo sumy 11,35 milióna pre každý z týchto rokov. Článok 37 dáva novým členom možnosť požiadať počas prvých troch rokov po vstupe o možnosť ochranných opatrení, ak sa v istom odvetví ekonomiky vyskytnú v dôsledku členstva vážne problémy. Slovenské prechodné obdobia zhŕňa príloha č. 14. Slovenská verzia zmluvy o pristúpení je pre záujemcov k dispozícii na internetovej adrese Ministerstva zahraničných vecí SR (www.foreign.gov.sk) v časti Slovensko a EÚ. (spravodajca TASR Robert Sermek) tim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.