ratifikácia prístupového procesu kandidátov vo všetkých členských krajinách NATO, ako sa pôvodne predpokladalo.
Podľa predbežného programu prezidenta na budúci týždeň bude mať signovanie listiny slávnostný charakter a zúčastnia sa na ňom aj premiér Mikuláš Dzurinda, šéf parlamentu Pavol Hrušovský, šéfovia rezortov zahraničných vecí a obrany a veľvyslanci členských krajín NATO. Pozorovatelia pripúšťajú, že iniciatíva za vypísanie referenda o vstupe do NATO sa tak stáva bezpredmetnou. Ratifikačné protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 19 krajín aliancie.
Slovensko by malo byť následne ešte formálne vyzvané Severoatlantickou alianciou, aby uložilo ratifikačné dokumenty u depozitára, ktorým je vláda USA. Malo by sa tak stať koncom apríla alebo začiatkom mája 2004, aby sa na májovom summite NATO zúčastnilo Slovensko už ako plnoprávny člen. Členské krajiny NATO by mali ukončiť ratifikačný proces do jesene.
Súhlas s prístupom SR k Severoatlantickej zmluve vyslovila NR SR vo štvrtok. Zo 136 zákonodarcov zaň hlasovalo 124, 11 poslanci KSS boli proti a jeden poslanec Smeru nehlasoval vôbec. Ratifikácii v parlamente predchádzal súhlas kabinetu s týmto aktom - vláda jednomyseľne potvrdila pristúpenie Slovenska k Severoatlantickej zmluve 27. marca.
Severoatlantická aliancia deň predtým v Bruseli podpísala protokoly o prijatí Slovenska a ďalších šiestich krajín, ktoré sa stanú plnoprávnymi členmi NATO po skončení ratifikačného procesu na jar 2004.
Slovensko prispeje už na budúci rok do rozpočtu aliancie sumou 120 miliónov korún a o rok neskôr 180 miliónmi korún, čo predstavuje 0,456 percenta z jej celkového rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.