prezident Rudolf Schuster. Prezident sa tak podľa hovorcu Jána Füleho rozhodol až včera, a to najmä kvôli tomu, že do Atén pricestujú aj hlavy okolitých štátov a z kandidátskych krajín bude chýbať iba maltský prezident. Füle pripustil, že prezidentovo rozhodnutie ovplyvnili aj pochybnosti, ktoré v piatok prostredníctvom TASR prezentoval v súvislosti s aktom podpisu prístupovej zmluvy právny poradca Delegácie Európskej komisie v SR Radoslav Procházka.
Podľa Procházku by zmluva nebola dojednaná spôsobom zodpovedajúcim ústave, ak by ju v Aténach podpísal iba premiér a šéf diplomacie bez toho, aby na nich túto právomoc preniesol prezident rozhodnutím zverejneným v Zbierke zákonov. Rezort diplomacie však tento argument odmietol ako právne nepodložený a nezodpovedný. Podľa Ministerstva zahraničných vecí SR prebehli všetky kroky vedúce k podpisu prístupovej zmluvy v súlade s Ústavou SR a s rozhodnutím prezidenta z 29. júna 2001, ktorým preniesol právomocí uzatvárať niektoré medzinárodné zmluvy.
V gréckych Aténach sa v stredu zídu šéfovia štátov a vlád 15 členských štátov EÚ a 10 vstupujúcich krajín, aby slávnostne podpísali dokument o vstupe Slovenska, Českej republiky, Poľska, Maďarska, Slovinska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Cypru a Malty do EÚ. Grécke predsedníctvo rozhodlo, že za každú krajinu môžu zmluvu počas ceremoniálu podpísať dvaja predstavitelia, tretí bude môcť svoj podpis pripojiť dodatočne. Slovenský prezident Rudolf Schuster delegoval pôvodne podpisovú právomoc na premiéra Mikuláša Dzurindu, ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana a hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa.
Podpisom prístupovej zmluvy sa úspešne zavŕši integračný proces, ktorý odštartoval v roku 2000 po získaní pozvánky na začatie vstupných rozhovorov medzi SR a EÚ na summite vo fínskych Helsinkách v decembri 1999. Skončí sa tak dlhoročná administratívna, technická a vyjednávacia fáza prístupového procesu a začne sa záverečná etapa ratifikácie. O prijatí Slovenska už nebudú rozhodovať žiadne európske inštitúcie, všetko bude v rukách národných parlamentov členských krajín EÚ, ako aj občanov SR, ktorí musia vstup schváliť v májovom referende.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.