BSE. Informoval o tom vedúci kancelárie ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Martin Chudý s tým, že selektívne zákazy vývozu hovädzieho do cudzích krajín platia aj naďalej len pre 12 postihnutých slovenských fariem.
Na farme Horná Ždaňa majiteľa VTÁČNIK, s. r. o., kde bola objavená posledná trinásta nakazená krava, bol totiž zaevidovaný aj vôbec prvý slovenský prípad BSE zo septembra 2001. V prípade najnovšie zachytenej 93-mesačnej kravy slovenského strakatého plemena nejde už ale o zviera priamo narodené na farme Horná Ždaňa, ale o kravu, presunutú v priebehu vlaňajška zo zaniknutej farmy Prochot z okresu Žiar nad Hronom.
Z celého bloku krajín strednej Európy má pritom Slovensko najviac potvrdených prípadov tejto nákazy. Podľa informácií ŠVPS totiž ďalších 5 nakazených zvierat zachytilo pri testovaní ešte Poľsko, 4 zvieratá má Česká republika a napokon 3 prípady nahlásilo Slovinsko. Podľa slovenských odborníkov môže byť ale menší či dokonca nulový rozsah prípadov nákazy v iných krajinách ovplyvnený aj rôznym rozsahom testovania zvierat. Slovensko na celoplošné testovanie v plnom rozsahu nabehlo už v polovici roka 2001, a tak je možnosť prieniku suroviny z nakazených zvierat priamo do obchodnej spotrebiteľskej siete úplne odbúraná. Za prvé 3 mesiace tohto roka už tuzemské laboratóriá napríklad otestovali takmer 19 000 zvierat.
Celoeurópske výsledky o počtoch nakazených zvierat ukazujú, že do konca marca 2003 mala len samotná Veľká Británia viac ako 182 000 objavených prípadov BSE a ostatné krajiny Európskej únie ďalších viac ako 3 900 prípadov. Aktuálna situácia na farme Horná Ždaňa je podľa M. Chudého taká, že veterinári pracujú na zostavovaní skupiny zvierat, ktoré boli nakazenej krave príbuzné, a teraz ich bude nutné v zmysle platných ochranných pravidiel zabiť. "Rizikovú kohortu zvierat chceme bezpečne utratiť ešte do začiatku Veľkej noci," spresnil M. Chudý.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.