rakúsky himalájista Peter Habeler.
Počas viac ako hodinového programu sa Habeler, prezývaný aj "lezúci Holanďan" s divákmi podelil o zážitky zo zdolávania Everestu, Hidden Peaku, Nanga Parbatu a Kančendžongy ľahkým alpským štýlom. Bez prídavných kyslíkových zariadení a podpory veľkej expedície či nosičov v roku 1975 spolu s legendárnym dobyvateľom hôr Messnerom realizoval donkichotský kúsok - prvý výstup na osemtisícovku alpským štýlom. Ich úspech na Hidden Peaku (Gašerbrum 1) bol iba druhým výstupom na tento vrch, a keď v roku 1978 dokázali rovnakým spôsobom zdolať aj bájny Everest, podarilo sa im vyvrátiť vedecké teórie o nemožnosti prežitia pobytu v zóne smrti bez vážnych následkov na mozgu. Okrem toho ich výstupy úplne zmenili optiku nazerania na výškové lezenie a horolezectvo vôbec.
Ako povedal sám Habeler, "človek má stáť v strede pozornosti alpinizmu, nie technika, ako je tomu v prevažnej väčšine dnes". Po Evereste sa síce ich expedičné partnerstvo rozpadlo, Messner však týmto štýlom zliezol všetkých 14 osemtisícoviek.
Malé prekvapenie na tvárach prítomných vyvolala Habelerova poznámka o prítomnosti imaginárnej bytosti tesne pred zdolaním vrcholu. "Nie sú tam partneri, ktorí by tam mali byť, ale cítite, že tam s vami niekto je," povedal Rakúšan, ktorý ako prvý Európan zdolal veľké steny Yosemitov a podľa ktorého každý človek v extrémnych situáciách v sebe objavuje zviera. Habeler pobavil publikum aj horolezeckými vtipmi vo finálnych stúpaniach a obrázkom ázijského balóna, ktorý sa zachytil pri vrchole, čím nezvyčajne dotvoril kolorit fotografovaného okolia.
V súčasnosti Peter žije a pracuje neďaleko kolísky moderného horolezectva v rakúskom Mayrhofene, aj keď ako priznáva, jeho druhou vlasťou je Nepál. Založil i vedie dve lyžiarske a horolezecké školy a vyvinul a testoval populárne ľadovcové kladivo Messner-Habeler "s prekliate zahnutým sosákom".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.