tom rozhodlo 68,9 percenta z celkového počtu 1394 prítomných primátorov a starostov. Druhý bol primátor Považskej Bystrice Ľubomír Lackovič, ktorému odovzdalo hlasy 31,1 percenta zúčastnených delegátov.
O novom predsedovi ZMOS rozhodovali delegáti v prvom kole už v utorok, žiadny kandidát však nezískal potrebných 50 percent hlasov. Do včerajšieho druhého kola postúpili dvaja najúspešnejší - starosta Štrby a úradujúci predseda Michal Sýkora so 49,39 percentami hlasov a primátor Považskej Bystrice Ľubomír Lackovič, ktorý získal 15,71 percent hlasov. Ďalšími kandidátmi boli zvolenský primátor Vladimír Maňka (13,88%), žilinský primátor Ján Slota (12,42%) a nitriansky primátor Ferdinand Vítek, ktorý získal 8,51% hlasov.
Michal Sýkora sa narodil 5. apríla 1953 v Štrbe. Je absolventom Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku a Strednej ekonomickej školy v Poprade. Pôsobil ako vedúci odbytu Okresného stavebnomontážneho podniku v Batizovciach, neskôr bol zvolený za predsedu
Miestneho národného výboru v Štrbe. Od roku 1990 zastáva funkciu starostu obce Štrba a bol zvolený za poslanca Federálneho zhromaždenia Československej federatívnej republiky. Je spoluzakladajúcim členom a v histórii jediným predsedom ZMOS.
Prioritou samosprávy číslo jeden je podľa staronového predsedu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michala Sýkoru vyriešenie problémov v školstve a dotiahnutie finančného zabezpečenia miest a obcí.
Sýkora chce v najbližších dňoch posilniť kanceláriu organizácie o odborníkov, ktorí budú analyzovať a vyjadrovať sa k aktuálnym problémom samosprávy. Závery a požiadavky zo snemu po spracovaní odošle vláde, parlamentu i príslušným ministerstvám.
Sýkora, ktorému niektorí delegáti vyčítali nedostatočnú razanciu, spresnil, že mu chýba razancia najmä "dolu", kde predstavitelia samosprávy rokujú s okresnými úradmi.
Reagoval aj na požiadavku zvýšenej kontroly miest a obcí, ktorej sa podľa neho nevyhýbajú. Tak ako rozšírenie právomocí NKÚ aj prijatie zákona o konflikte záujmov však samospráva chce pripomienkovať a rokovať o nich s kompetentnými.
Snem ZMOS-u odobril zmenu stanov. Predĺži sa funkčné obdobie orgánov ZMOS a to až do konania volebného snemu, ktorý sa uskutočňuje vždy po komunálnych voľbách. V súčasnosti totiž starostovia a primátori nezvolení v komunálnych voľbách prestávali zastávať posty vo vedení, v rade, či v predsedníctve organizácie, čím sa sťažovala činnosť týchto orgánov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.