súčasných a budúcich členských štátov EÚ na schôdzke s predsedom Konventu Valérym Giscardom d´Estaing.
"Dohodli sme sa, že pán Giscard predstaví výsledky práce Konventu, teda návrh ústavnej zmluvy, na summite v Solúne 20. júna," oznámil na tlačovej konferencii grécky premiér a úradujúci predseda Európskej rady Kostas Simitis. Lídri EÚ tak ukončili špekulácie o tom, či Konvent stihne ústavu pripraviť do pôvodného júnového termínu. Giscard totiž v uplynulých týždňoch viackrát naznačil, že Konvent je pod časovým tlakom a môže svoju prácu predĺžiť až do septembra. Giscard aj na včerajšej schôdzke upozornil, že do júnového summitu ostáva už len veľmi málo času, rozdiely v niektorých otázkach medzi členmi Konventu sú naďalej hlboké, a výsledok preto nemusí byť optimálny.
Včerajšia bezprecedentná schôdzka 25 európskych lídrov o budúcom usporiadaní Európy ukázala podľa Simitisa veľa spoločného, ale i rozdielneho v názoroch jednotlivých krajín. Podľa jeho slov existuje všeobecná zhoda, že centrálnu úlohu musí v únii hrať Európska komisia, ktorá je "kľúčovou inštitúciou". Treba tiež pokračovať v modeli európskej integrácie. Všetci sa tiež zhodli, že chcú efektívnejšiu, jednoduchšiu a transparentnejšiu úniu schopnú rýchlejšieho rozhodovania.
Najväčšie rozdiely sa prejavili v otázke budúceho predsedníctva EÚ. Zatiaľ čo skupina menších krajín presadzuje zachovanie súčasného rotujúceho predsedníctva, väčšie štáty by radšej vytvorili úrad stáleho prezidenta. Túto otázku označil za najväčší kameň úrazu aj šéf Konventu Giscard. Všetci lídri sa však zhodli, že v každom prípade treba zachovať rovnocenné zaobchádzanie s malými i veľkými členmi únie. Okrem toho sa podľa Giscarda rôznia názory aj na budúce zloženie Európskej komisie. Malé krajiny chcú pochopiteľne zachovať zastúpenie v EK pre každý členský štát, začínajú však uznávať, že z dlhodobého hľadiska to zrejme nebude možné, povedal Giscard.
Autor: Atény/Brusel (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.