zhoda medzi oficiálne platnými bankovkami a táborovými platidlami. Platidlá s núteným obehom vo väčšine prípadov nekopírovali kurz oficiálne platných platidiel. Ich peňažná funkcia sa vyznačovala niekoľkými typickými znakmi. Predstavovali určitú odmenu za vykonanú prácu, nie však mzdu, prípadne zisk. Zjednodušovali chod tábora, znižovali možnosť hromadenia peňazí, podplácanie strážnych.
Prostredníctvom týchto poukážok vedenie tábora operatívne zabezpečovalo potrebné množstvo nižších nominálov. Ich najdôležitejšou funkciou bolo obmedzovanie úteku zajatcov, lebo platili iba na území tábora. Možno keby bola platila oficiálna mena, mnohí väzni by sa boli zachránili. Zajatci získali voči týmto platidlám averziu, preto ich väčšinou po príchode domov znehodnocovali. Je to príčina prečo sa táborové poukážky objavujú na burzách a aukciách iba ojedinele. Napriek tomu, že sa vyskytujú zriedkavo sa dajú získať za pár stovák. Takmer všetky sú podcenené, možno raz sa budú predávať za skutočnú trhovú cenu.
Na snímke sú táborové poukážky zo zajateckého tábora Liberec. V tom období Liberec bol známy pod nemeckým menom Reichenberg, dnešná mládež už nevie, kam nemecké meno zaradiť. Poukážky sú bez dátumu a sú vytlačené na bielom papieri bez vodotlače. U korunových hodnôt sú známe tri druhy averz a reverz, grafické vyhotovenie oboch strán je rovnaké. Na všetkých poukážkach je uvedené, že platia len v zajateckom tábore v Liberci. Medzi zberateľmi je známa 1, 2, 5, a 10 korunová poukážka. Nižšie halierové nominály majú netradičné rozmery. Sú to dôležité historické dokumenty, ktoré by mali vlastniť múzeá, aby sa táborové poukážky zachovali pre budúce generácie...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.