fondu pre iracké kultúrne dedičstvo. Zároveň navrhol okamžité prijatie núdzových opatrení, aby sa zabránilo ďalšiemu plieneniu pokladov nevyčísliteľnej hodnoty po páde režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna.
Špeciálny fond bude financovaný z príspevkov viacerých krajín sveta, vyhlásil Macuura v otváracom prejave konferencie 30 medzinárodných expertov, ktorí sa zišli vo francúzskej metropole. Prvou darcovskou krajinou sa stalo Taliansko, ktoré fondu ponúklo 400 000 dolárov. Zoznam darcovských krajín sa rozširuje každým dňom. Zapísali sa medzi ne štáty ako Katar, Francúzsko, Nemecko, Veľká Británia a Egypt, ako aj rôzne medzinárodné inštitúcie.
Podľa Macuuru je nevyhnutné čo najrýchlejšie zaviesť núdzové opatrenia, ako je zriadenie tzv. polície dedičstva na celom irackom území. Polícia bude poverená dohliadaním nad kultúrnymi inštitúciami a pamiatkami, vrátane knižníc a budov s archívmi.
Stretnutie v Paríži sa začalo len týždeň po tom, ako boli v irackých mestách Bagdad a Mosul deň po páde Husajnovho režimu vyplienené múzeá s cennými historickými pamiatkami. Plán akcie musí byť vypracovaný s čo najväčším počtom partnerov a inštitúcií, dodal Macuura. Podľa neho je momentálne situácia v Iraku veľmi zmätená, čo značne komplikuje úsilie o záchranu kultúrnych pamiatok.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.