výhradu svedomia a napríklad nerozvádzať: "Sudca si mal rozmyslieť pred tým, než si zvolil sudcovské povolanie, či jeho náplň nie je v rozpore s jeho svedomím."
Výhrady voči zmluve má aj podpredsedníčka Združenia sudcov Slovenska a civilná sudkyňa Soňa Minxová. "Neviem si celkom dobre predstaviť, ako by sa to zosúladilo so slovenskými právnymi predpismi."
Prideľovanie spisov sudcom totiž podlieha rozvrhu práce na súde a náhodnému prideleniu spisu. Ak by sudca, ktorému bol pridelený rozvod, odmietol na základe výhrady svedomia pojednávať, nastal by problém. "Vieme, že sudcovi sa podľa zákona nemôže vec odňať a prideliť inému sudcovi. A ak zákonný sudca nepojednáva, je to dôvod na začatie disciplinárneho konania," vysvetlila Minxová.
Uplatňovanie výhrady svedomia v súdnictve považuje aj za morálny a etický problém. "Vieme, že existujú prípady, keď sa rozvádzajú manželstvá, v ktorých je jeden z partnerov alebo ich deti týrané, mohlo by sa stať, že v dôsledku naťahovania rozvodového konania pre svedomie sudcu dôjde k rodinnej tragédii."
Ministerstvo spravodlivosti pripravilo návrh dodatkovej zmluvy so Svätou stolicou o uplatnení výhrady svedomia. Teraz je v pripomienkovom konaní.(sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.