pej/Soul (TASR)
Yuen Kwok-yung, mikrobiológ na University of Hong Kong, informoval, že vírus SARS patriaci ku koronavírusom, nezasahuje len respiračný systém človeka, ale aj chrbticu, slezinu a nervový systém. Aj keď vedci "len začínajú poznávať vírus", podľa Yuena už je známe, že vírus má tendenciu rýchlo mutovať a meniť sa, a tým sa stáva ešte nebezpečnejším. Zároveň tieto jeho vlastnosti predstavujú potenciál na "vývin biologickej zbrane" ako antrax, vysvetlil vedec na konferencii za účasti stoviek predstaviteľov a expertov z desiatich ázijských krajín.
Väčšina z 3800 osôb infikovaných SARS pochádza z Ázie - najmä z Číny a Hongkongu. Zdravotníci a epidemiológovia dnes v druhý, záverečný deň konferencie vyzvali ľudí, aby boli ostražití a predchádzali nákaze SARS. "Prevencia je najdôležitejšia. Liečba je zatiaľ experimentálna a môže byť zložitá a bolestivá," konštatoval Joseph Sung, profesor medicíny na Chinese University of Hong Kong. Na liečbu SARS sa používa kombinácia liekov: protivírusového ribavirinu a steroidov, no táto liečba nebola úspešná vo všetkých prípadoch.
V Severnej Kórei, ktorá má spoločnú hranicu s Čínou, včera úrady začali rýchlu kampaň v snahe zabrániť obyvateľom krajiny v nákaze vírusom akútneho respiračného syndrómu (SARS). Ani Severná, ani Južná Kórea dovčera neinformovali o žiadnom potvrdenom prípade nákazy SARS, ktorý pravdepodobne vznikol na juhu Číny.
Všetci ľudia cestujúci z Taiwanu sa pri odchode z ostrova budú musieť podrobiť meraniu teploty. Opatrenie má prispieť k zastaveniu šírenia smrtiaceho vírusu akútneho respiračného syndrómu (SARS) a začne sa uplatňovať na všetkých letiskách a prístavoch od zajtrajšieho poludnia. Cestujúcim, ktorý sa meraniu teploty podrobiť odmietnu, hrozí pokuta do výšky 300 000 taiwanských dolárov (približne 314000 Sk).
Autor: Tchaj
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.