zastavil v marci trestné stíhanie 49
"S tým ja nemôžem nikdy súhlasiť," povedal minister spravodlivosti s tým, že konanie sudcu presiahlo vec právneho názoru a hraničí so svojvôľou. V tejto súvislosti minister Lipšic ďalej uviedol, že uvažuje o zúžení imunity sudcov, pretože jej dnešný rozsah podľa neho "nie je potrebný".
Počas rokovania s autormi návrhu novely Ústavy SR obmedzujúcej imunitu poslancov Národnej rady SR preto Lipšic podľa jeho slov navrhol novelu rozšíriť. Podľa platnej právnej úpravy musí s trestným stíhaním sudcu vysloviť súhlas Ústavný súd SR. Jeho súhlas si vyžiadal aj žilinský sudca Ján Hehejík, ktorý konal vo veci obvineného sudcu Miroslava R. Ústavný súd však rozhodol, že to nie je potrebné, pretože v čase začatia trestného stíhania Miroslava R. ešte vydávanie súhlasu s trestným stíhaním nemal v kompetencii. Sudca Hehejík sa s rozhodnutím Ústavného súdu nestotožnil a trestné stíhanie sudcu zastavil. Rozhodnutie však nenadobudlo právoplatnosť.
Sudcu Miroslava R. kontrolovala 17. júla 1999 hliadka pohotovostnej motorizovanej jednotky PZ Košice. Viezol sa v požičanom automobile značky VW Passat, od ktorého nevedel predložiť príslušné doklady. Pri bezpečnostnej prehliadke objavili u neho 18 skladačiek s 50-percentnou zmesou kokaínu s prímesou glukózy. Okrem toho na zadnom sedadle auta mal rozobratú upravenú guľovnicu kalibru 8,57 milimetra. Ku zbrani bol pripevnený ďalekohľad a baterka. Našli sa aj štyri náboje. Obvinený mal pri sebe aj nabitú legálne držanú pištoľ ČZ 9 mm.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.