od nula do výšky nákladov na štúdium. Novinárov o tom včera po vyše päťhodinovom rokovaní rektorov informoval prezident SRK Juraj Sinay.
SRK zároveň nesúhlasí s tým, aby prostriedky získané spoplatnením externej formy štúdia sa používali na úhradu časti sociálnych štipendií alebo ako príspevok do fondu reprodukcie vysokých škôl. Ak by návrh novely vysokoškolského zákona prešiel tak, ako ho navrhuje Ministerstvo školstva (MŠ) SR, rektori chcú presadiť to, aby dolná hranica školného bola nula percent nákladov na štúdium. O výške školného by pritom mal rozhodovať rektor na základe návrhu dekana fakulty, ktorý schválil akademický senát. Aj rektor by o školnom rozhodoval až po schválení v akademickom senáte vysokej školy.
Minister školstva Martin Fronc, ktorý sa na rokovaní SRK zúčastnil, bol vyhlásením rektorov sklamaný. "O mnohom som ochotný debatovať, ale návrh, že by malo byť spoplatnené len externé štúdium je pre mňa situáciou, ktorú nevnímam ako dobrú," konštatoval pred novinármi. Keďže vysoké školstvo je v súčasnosti na pokraji krízy, vybrané prostriedky od študentov aj dennej formy štúdia by boli pre univerzity výrazným prínosom. Napriek nesúhlasu SRK chce preto Fronc pokračovať vo svojej aktivite a chce presadzovať návrh novely z dielne MŠ SR. Podľa neho bude na vláde, či jeho návrh odsúhlasí alebo nie.
Šéf rezortu školstva pripustil, že ministerstvo nedokáže odhadnúť, koľkých absolventov stredných škôl odradí po zavedení poplatkov vysokoškolské štúdium. Fronc sa však domnieva, že novela by priniesla model, ktorý "minimálne vykrýva situáciu pre menej majetných." Dodal, že počet poberateľov sociálnych štipendií, ktorých je v súčasnosti zhruba 7700, by sa po zavedení poplatkov zvýšil o asi 25-tisíc.
Včerajšie vyjadrenie SRK bolo posledným v poradí potrebným na to, aby sa ním mohla zaoberať vláda. Ako dodal Fronc, po odstránení základných legislatívnych problémov, by ministri mohli o návrhu novely vysokoškolského zákona rokovať v máji.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.