Zajac to skonštatoval v stredu v Žiline na stretnutí s riaditeľmi nemocníc, ktoré sú združené v Asociácii nemocníc Slovenska (ANS). Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR bude podľa Zajaca tiež kontrolovať výšku zásob jednotlivých nemocníc pri posledných nákupoch.
"Po schválení oddlžovania začali delimitované zariadenia veľmi bezhlavé nákupy pod heslom z cudzieho krv netečie," povedal Zajac. Na margo dlhov nemocníc po 1. januári 2003 ďalej uviedol: "Zriaďovatelia, mestá a VÚC, sa v tomto prípade spoliehajú na štát viac, ako je zdravé. Aj vzhľadom na vývoj verejných financií a snahu vlády znižovať deficit veľmi vážne pochybujem, že na úrovni vlády ešte budú ´oddlžovacie chúťky´."
Minister zdravotníctva zároveň riaditeľov nemocníc informoval o východiskách štátneho rozpočtu pre rok 2004. "Z hľadiska deficitu verejných financií budú výrazne reštriktívnejšie ako v roku 2003, pretože ak chceme vstúpiť do EÚ, musíme sa v deficite verejných financií dostať na tri percentá," uviedol minister. Riaditeľov podľa svojho vyjadrenia tiež upozornil, aby sa na ministerstvo zdravotníctva nepozerali ako na generálne riaditeľstvo, ktoré všetko rozhodne. "Nech pozerajú na naše zákony ako na zákony, ktoré hovoria, čo nie je zakázané, je povolené. A nech sa správajú ekonomicky, čím ďalej samostatnejšie," dodal Zajac.
Sieť zdravotníckych zariadení sa bude podľa Zajaca reštrukturalizovať tak, aby mal región uzatvorený medicínsky systém. Koncová nemocnica by pritom mala dokázať okrem špičkových kardiologických služieb poskytnúť všetky služby, ktoré 700 až 750-tisíc obyvateľov regiónu potrebuje. Podľa Zajaca si napríklad žilinská poisťovňa nebude v budúcnosti objednávať kardiologické služby v Bratislave, ale si ich objedná v Třinci alebo v Katoviciach, kde sú vynikajúce a možno cenovo výhodnejšie ako u nás. "V roku 2004 sme v EÚ, prestanú pre nás platiť pravidlá národného zdravotníctva a budeme musieť mať skôr zdravotníctvo európske," dodal minister zdravotníctva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.