opozície pretlačila do druhého čítania novelu zákona umkožňujúci interrupcie. Novela opravuje pôvodný zákon tak, aby prípadné rozhodnutie Ústavného súdu o jeho nesúlade s ústavou bolo neúčinné. Je veľmi pravdepodobné, že parlament novelu na budúcej schôdzi definitívne schváli.
KDH tvrdí, že týmto návrhom prestali platiť koaličné pravidlá, podľa ktorých sa člen koalície vo vážnej veci a proti vôli ďalších členov nesmie spojiť s opozíciou. "KDH je ďalej vo vláde, ale tento bod koaličnej zmluvy nepovažujeme za platný. Budeme sa správať tak ako ANO," povedal poslanec František Mikloško. KDH preto pri svojej agende nebude "brať ohľad na koaličných partnerov". Na otázku, či aj KDH je pripravené spájať sa s opozíciou, Mikloško doslova povedal: "Po tomto kroku, samozrejme."
Podpredseda ANO Imrich Béreš hovorí, že poslanci majú slobodný mandát a "keď niečo cítim v otázkach etiky, tak nebudem hlasovať tak, ako to chce odo mňa vládna koalícia". Podľa neho je potrebné sa v koalícii dohodnúť na prísnejších pravidlách a koaličnú dohodu doplniť. Poslankyňa Eva Černá hovorí, že pre ANO ide o otázku "zdravého rozumu" a hoci interrupcie nie sú dobrým riešením, zákaz je rovnako zlým riešením. Navštívila preto poslanecký klub KDH a "s veľkou pokorou som hovorila o tom, prečo tento zákon predkladáme".
Polsanci ďalších dvoch členov koalície (SDKÚ a SMK) hlasovali rôzne, väčšinou sa však zdržali.
Spor o interrupcie sa začal ešte v minulom volebnom období, keď sa KDH neúspešne pokúsilo v novele ústavy presadiť zákaz interrupcií. Vzápätí poslanci KDH zhromaždili 31 podpisov a obrátili sa na Ústavný súd s tým, že existujúci interrupčný zákon nie je v súlade s Ústavou.
Igor STUPŇAN
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.