presťahovaní sídla do zahraničia. Ako uviedol český denník Mladá fronta Dnes (MfD), novým magnetom pre české podniky sa v poslednom čase stáva najmä niekdajší federálny brat
Vláda SR sa pustila do reformy, na konci ktorej sa má slovenským firmám znížiť daň zo zisku zhruba na 20 percent. Veľa firiem v mojom okolí o sťahovaní uvažuje, práve v našom kraji dnes nie je problém taký krok urobiť. Navyše, firmy uvažujú, že vstupom do EÚ padnú bariéry a presun bude ešte jednoduchší. "Myslím, že ani 200 kilometrov nehrá úlohu. Smerom na Slovensko môžu svoje sídlo presunúť aj pražské firmy, je to pragmatické," potvrdil Dan Ťok, riaditeľ českej pobočky francúzskej firmy Alstom a zároveň člen brnianskej hospodárskej komory. "Ten trend tu už je," povedala námestníčka českého ministra financií Yvona Legierská. "Vieme, že prosperujúce firmy sa preregistrúvajú na Slovensko. Nesmieme zostať bokom od toho, čo s daňami robia okolité krajiny".
Pred českou firmou dnes môže stáť dilema: odvádzať zo svojho zisku českému štátu 31 percent, alebo presunúť sídlo na Slovensko, kde má sadzba čoskoro klesnúť na 20 percent, prípadne až do Maďarska, kde je dokonca 18-percentá. Pre väčšiu firmu je každé percento dole zaujímavé - môže ušetriť aj milióny. D. Ťok upozorňuje, že zdaniť svoje zisky na Slovensku bude pre české firmy oveľa ľahšie, ako sa sťahovať do vzdialenejších daňových oáz. "Tu na Morave má každá druhá firmy pobočku či dcérsku firmu na Slovensku. Vlastne len stačí, keď finančné toky presmerujú na ňu, zisky sa budú vytvárať tam a tam aj platiť dane. Účtovne to nie je také zložité ani nákladné," vysvetlil.
České daňové úrady si nový trend už tiež všimli a apelujú na vládu ČR. Cítia, že sa blíži obdobie, keď české firmy začnú vo väčších húfoch utekať za nižšími daňami. Dopad odlevu firemných daňových poplatníkov na českú štátnu pokladnicu zatiaľ nikto neodhadol. Zhoda je však v tom, že ČR začína za svojimi susedmi zaostávať. "V budúcnosti môže Česká republika v porovnaní s ostatnými krajinami dosť utrpieť," povedal analytik londýnskej HSBC Gavin Gray. Pozitívnym výsledkom hrozby podnikovej emigrácie môže byť, že česká vláda nakoniec nájde odvahu na prijatie odvážnejšej reformy daní v krajine. Tlak zvonka by tak mohol zlepšiť stav čím ďalej málokrvnejších rozpočtov v Česku. V českých podnikateľských kruhoch sa o tom, že Slovensko sa mení na daňovo atraktívnu lokalitu, hovorí už niekoľko mesiacov, uviedol ďalej denník MfD.
Diskusia o prípadnom presťahovaní láka hlavne väčšie firmy, ktoré platia vysoké dane a nie sú nijako závislé na českom štáte. Naopak, tie, ktoré žijú zo štátnych či regionálnych objednávok, si nebudú chcieť podobným krokom popudiť štát. Utiecť s platením daní na Slovensko či inam nie je iba matematika o sadzbách. Firmy v zahraničí budú odvádzať plošnú daň, čím sa im veľmi zjednoduší i administratíva. Na druhej strane podniky musia zvážiť aj riziká, napríklad, že Slovensko, aj keď Česko rýchlo dobieha, stále nie je porovnateľne rozvinutou krajinou a napríklad jeho dopravná infraštruktúra je viac pozadu.
"Preregistrácia nie je taká jednoduchá. Slovensko môže byť lákavé, vidím však omnoho viac firiem, ktoré mieria do skutočných daňových rajov, kde sú sadzby 5-percentné alebo takmer nulové," uviedol Lubomír Janoušek z Finančného úradu pre Prahu 1. "Je to niečo za niečo. Napríklad na Slovensku sú oveľa prísnejšie strážené spotrebné dane," podotkol Jiří Rod z Ministerstva financií ČR. Pripomenul, že vládna koalícia sa už zhodla na tom, že by daň pre firmy v ČR mala klesnúť na 28 percent zo súčasných 31 percent. Náskok Slovenska by sa tak znížil. Problém je, že sa v ČR v posledných mesiacoch pripravovaná daňová reforma zastavila a napríklad zníženie dane pre právnické osoby ešte neprerokovala ani vláda. Slovensko navyše začína byť lákadlom pre tie firmy, ktoré sa v strednej Európe ešte len chystajú zakotviť. "Zmeny, ktoré prebiehajú na Slovensku, sú priaznivé pre biznis. Ak ich vláda dotiahne do konca, tamojšia klíma bude atraktívnejšia ako v Česku," povedal Martin Jahn, šéf vládnej agentúry CzechInvest. Na druhej strane pripomenul, že dane nie sú tým, čo by zahraničných investorov v Česku veľmi pálilo. Tí, ktorí dostali investičné zvýhodnenia, majú rôzne daňové úľavy či prázdniny, preto je pre nich dôležitejším hľadiskom cena pracovnej sily. Českú štátnu pokladnicu môžu však potrápiť ďalšie kapitoly slovenskej daňovej reformy. Slováci majú v pláne úplne zrušiť daň darovaciu, dedičnú a daň z prevodu nehnuteľností. "Tým sa tiež trápime, prevody nehnuteľností tam budú oveľa ľahšie, môže to postihnúť realitný biznis," pripomenul J. Rod.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.