USA a Severná Kórea pokračovali včera v Pekingu druhým dňom v rokovaniach o podozrivom severokórejskom jadrovom programe.
Podľa vyjadrenia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), Američanmi vedená vojna v Iraku dokazuje, že overovanie irackých zbraní bolo zámienkou pre vojnu a USA by mali zmeniť svoju politiku.
Predstavitelia Pchjongjangu a Washingtonu pokračovali dnes v rokovaniach za prítomnosti čínskych predstaviteľov o severokórejskom jadrovom programe a záujme KĽDR o bezpečnostné záruky. Analytici uviedli, že včerajšia správa severokórejskej oficiálnej tlačovej agentúry KCNA, prvá v trojdňových rokovaniach, bola evidentne schválená "zhora".
KCNA v dlhej správe píše, že "kľúč" k jej jadrovým rokovaniam s USA má v rukách Washington, ak ukáže ochotu zmeniť to, čo komunistická Kórea považuje za nepriateľskú politiku voči sebe. Agentúra zdôraznila, že USA sa musia vzdať "nepriateľských" úmyslov pred tým, ako sa budú môcť začať rokovania o demontáži severokórejského jadrového programu a jej overení. V ďalšej časti správy KCNA vyhlásila, že Washington by mal umožniť prístup k americkým jadrovým zbraniam, v záujme ich overenia. "Inšpekcia a odzbrojenie nanútené Spojenými štátmi nezávislému štátu sú porušením jeho zvrchovanosti a jeho práva na existenciu bez akéhokoľvek riadneho dôvodu a pozadia a ich jediným cieľom bolo ospravedlniť a zlegalizovať agresiu a vojnu," pokračuje správa. Agentúra ďalej varuje, že vzťahy medzi Severnou Kóreou a USA dospeli na najnižšiu úroveň po tom, ako prezident USA George W. Bush zaradil vlani KĽDR na "os zla" spolu s Iránom a Saddámovým Irakom za pokusy o vývoj zbraní masového ničenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.