Ikonu boja proti apartheidu Winnie Madikizela
Obhajoba tvrdila, že bývalú manželku Nelsona Mandelu - prezývanú pre jej aktívny boj proti nadvláde belochov aj Matka národa - do účasti na podvode vlákali, ona sama údajne nič netušila, a preto je nevinná. Johnson však dospel k názoru, že nevedomá účasť Mandelovej na podvode je "absolútne nepravdepodobná" a uznal ju vinnou v 43 bodoch obžaloby za podvod a 25 bodoch za krádež. Moolmana usvedčili v 58 bodoch obžaloby z podvodu a v 25 z krádeže. Obaja obžalovaní tvrdili, že sú nevinní vo všetkých 85 bodoch obžaloby z podvodu a krádeže, za čo im hrozil maximálny trest odňatia slobody na 15 rokov.
Mandelová po vynesení rozsudku neprejavila v súdnej sieni plnej zástupcov médií, členov rodiny a podporovateľov žiadne emócie. Štátna prokuratúra predložila súdu listy s Mandelovej podpismi. Tie boli použité na získanie pôžičiek pre falošné zamestnankyne Ženskej ligy Afrického národného kongresu, ktorú vedie Mandelová. Jej právnici obvinili Moolmana, bankových úradníkov a zamestnankyne Ženskej ligy z klamstva o jej účasti na podvode.
Povesť predstaviteľky boja proti apartheidu počas 27-ročného väznenia jej manžela utrpela v roku 1991 prvé trhliny. Vtedy ju usvedčili z únosu a zo spoluúčasti na útoku v súvislosti so smrťou 14-ročného aktivistu. Jej šesťročný trest zmiernili po odvolaní na zaplatenie pokuty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.