MINERALÓGIA
Ceruzit (na snímke) vytvára tabuľkovité, kopijovité alebo ihličkovité kryštály. Nachádza sa hlavne v oxidačnej zóne olovorudných ložísk. Vzniká spolu s takými minerálmi, ako je aglesit.
Na Slovensku sa nachádza v oxidačných zónach rudných žíl v Banskej Štiavnici, vo Vyhniach, na Bankách a v Pile pri Žarnovici. Ďalšie známe výskyty sú z Drienka pri Ponikách, z Jasenia, Medzibrodu a z Lomnistej doliny. V Gemeri bol nájdený v Dúbrave pri Jelšave a v Ochtinej. Vyskytoval sa aj v Tajove a v Ardove pri Plešivci.
Zo zahraničia spomeniem ložiská v Mexiku, v Austrálii, Taliansku, Rusku.
Ceruzit má význam predovšetkým ako ruda olova. Ako strieborná ruda sa pre nízky obsah striebra nevyužíva. Tento minerál je veľmi zaujímavý pre odborníkov a vďaka veľmi pekným kryštálovým tvarom aj pre zberateľov.
Vzácne priesvitné exempláre tohto minerálu sa brúsia do tvaru stupňovcov s niekoľkými pravouhlými alebo osemuholníkovými fazetami. Celistvé variety sa opracovávajú do tvaru guľôčok do náhrdelníkov a náramkov a do tvaru kabošonov. Podľa toho, či je surovina pri opracovaní rezaná rovnobežne, alebo kolmo na pozdĺžnu plochu kryštálu, môžu vzniknúť prekvapujúce farebné efekty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.