rôznych kusov nábytku. Jestvuje viacero spôsobov preplátovania, my si povieme o najjednoduchších tupých spojoch. Sú to bežné spojenia napríklad medzi priečkou a bočným dielom, keď môže vzniknúť spoj v tvare T (obr. 1), rohový (obr. 2) alebo krížový (obr. 3) spoj.
Je to spoj stabilný, zväčša ho robíme po celej šírke a hĺbke oboch obrobkov. Z estetických dôvodov ho môžeme urobiť aj čiastočne zakrytý (obr. 4), pritom sa lepená plocha o málo zväčší.
Prvým krokom je narysovanie častí, ktoré treba odstrániť. Používame pri tom uholník, rysku, rysovaciu ihlu alebo nôž. Na oboch stranách obrobku striedavo narysujeme šírku a hrúbku druhého dielu. Lišty, ktoré sú v ráme usporiadané rovnobežne položíme vedľa seba a narysujeme naraz. Rysované čiary na všetkých častiach budú mať rovnakú dĺžku a budú sa zhodovať, čo je dôležité pre pravouhlosť rámu. Po narysovaní koncov latiek si pre istotu ceruzkou ošrafujeme tie časti, ktoré treba vybrať, aby nedošlo k zámene.
Obrobok upneme pevne do hoblice alebo zveráka, aby sme mali obe ruky voľné. Pílu s drobnými zubami nasadíme tak, aby rez prebiehal v odpadovom dreve. Najprv napílime plytký vrub, potom vedieme pílu šikmo až po spodné ohraničenie vybratia. Potom obrobok obrátime a šikmú rez zopakujeme na druhej strane. Až potom vedieme pílu vodorovne, čím prepílime materiál aj vnútri rezu.
Pri krížovom alebo T-spoji ležia na sebe obidve vyhĺbeniny. Na ich vybratie budeme potrebovať ostré stolárske dláto, ktorým vyhĺbeninu vydlabeme. Zvlášť začiatočníci by mali postupovať opatrne - pri rýchlej práci sa odstráni viac materiálu než treba a preplátovanie je voľné a kýve sa. Odporúčame zhora postupne odrezávať len niekoľko milimetrov. Pri dobre zaostrenom dláte pracujeme len tlakom a údermi dlane, tak pracujeme s väčším citom než pri úderoch kladivom.
Vyhĺbenie najprv vydlabeme zboku. Dláto vedieme šikmo nahor, obrobok obrátime a postup zopakujeme z druhej strany. Zvlášť opatrne pracujeme pri hladení dna, ktoré musí byť rovné. Napokon dlátom upravíme a zarovnáme podľa potreby aj pílené plochy na bokoch (obr. 5).
Prv ako na obidva obrobky nanesieme lepidlo, preskúšame nasucho zloženie častí. Ak niekde ešte treba ubrať, môžeme korekcie vykonať aj rašpľou alebo brúsnym papierom. Postupujeme pritom opatrne, brúsny papier na drevenom klátiku vedieme rovnobežnými pohybmi, aby sme rovnú plochu nezaoblili kývavými pohybmi. Ak je medzi oboma dielmi príliš veľa priestoru, spoj nebude stabilný. Čiastočne to môžeme vylepšiť malými kúskami dreva, klinmi, ale lepšie je oželieť kus laty a urobiť nový kus.
Ak je všetko v poriadku a kusy pasujú, natrieme styčné plochy tenko a rovnomerne disperzným lepidlom. Potom časti zložíme, skontrolujeme pravý uhol a upneme do zvierky. vytekajúce lepidlo utrieme skôr než na dreve zaschne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.