v podstate harmonickom spolužití s našim synom, si na liečení v Piešťanoch našla iného partnera, nechala muža i dve deti a odsťahovala sa za ním na druhý koniec republiky. So sebou zobrala aj darované šperky a nám sa nepozdáva, aby takáto manželka a matka, ktorá urobila hanbu celej našej rodine, sa pýšila šperkami, ktoré sme považovali za rodinný klenot dedený generáciami. Môžeme nejakým spôsobom získať od nevesty, ktorá je stále manželkou nášho syna, šperky späť?
Zn.: Nevďačná nevesta
Odpoveď: Podľa ust. § 630 Obč. zákonníka darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. Dobré mravy nie sú zákonom definované. Ich obsah spočíva vo všeobecne platných normách morálky, pri ktorých je daný všeobecný záujem ich rešpektovania. Predpokladom úspešného uplatnenia práva darcu na vrátenie daru nie je akékoľvek nevhodné správanie obdarovaného alebo len jeho samotná nevďačnosť, ale také správanie, ktoré s ohľadom na všetky okolnosti konkrétneho prípadu možno kvalifikovať ako hrubé porušenie dobrých mravov. Ide buď o porušenie značnej intenzity alebo porušovanie sústavné, alebo aj neposkytnutie potrebnej pomoci darcovi alebo iným osobám, ktorá povinnosť vyplýva buď z právnych noriem alebo zo zmluvného vzťahu, pričom tieto osoby patria k členom rodiny darcu.
Z právnych noriem, napr. z § 18 Zák. o rodine vyplýva povinnosť manželov žiť spolu, byť si verní, vzájomne si pomáhať a vytvárať zdravé rodinné prostredie. Je nesporné, že manželka vášho syna nedodržiava tieto základné zákonné i etické povinnosti vyplývajúce z manželského zväzku. Opustenie spoločnej domácnosti manžela a maloletých detí a jej odchod za novým partnerom je nesporne hrubým porušením dobrých mravov, ako to má na mysli ust. § 630 Obč. zákonníka.
Ako sme uviedli, darca sa môže domáhať vrátenia daru nielen vtedy, ak sa obdarovaný správa hrubým spôsobom nielen k nemu, ale aj k členom jeho rodiny. Za členov rodiny darcu je treba považovať predovšetkým manžela, rodičov a deti, ale i ďalších príbuzných v rade priamom, t.j. každého pokrvného potomka i každého pokrvného predka a tiež súrodenca. Takýmito potomkami sú syn, vnuk, pravnuk, atď. Otec, starý otec, prastarý otec, atď. sú pokrvnými predkami darcu. Vo výnimočných prípadoch, za členov rodiny možno považovať i ďalšie osoby v pomere rodinnom, či obdobnom, pokiaľ by darca ich ujmu dôvodne pociťoval ako ujmu vlastnú.
Ak sa premietnu tieto všeobecné právne úvahy na váš konkrétny prípad, je nesporné, že z hľadiska etického a morálneho hodnotenia správania sa vašej nevesty k vám ako darcom a členom vašej rodiny, t.j. k synovi a vašim vnukom, vôbec nezodpovedá všeobecne uznávaným pravidlám vzťahu matky k deťom a ostatným blízkym osobám, ani elementárnym pravidlám slušnosti uznávaným v našej spoločnosti, preto možno konštatovať, že konanie nevesty sa prieči dobrým mravom.
Môžete teda vyzvať nevestu, najlepšie písomne, na vrátenie daru s uvedením konkrétnych dôvodov. Zrejme šperky dobrovoľne nevráti a v takom prípade ju musíte žalovať na súde o ich vydanie. Šperky však musíte opísať presne, s uvedením identifikačných znakov tak, aby nemohlo byť sporné, že ide práve o vami darované šperky. Rovnako bude potrebné v prípade súdneho sporu vyčísliť ich hodnotu v peniazoch, a to jednak pre účely stanovenia hodnoty sporu, čo je potrebné pre vyrubenie súdneho poplatku i prípadné trovy právneho zastúpenia. V prípade, že obdarovaná už dar nemá, môžete s domáhať od obdarovanej plnenia v peniazoch.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.