Časopis Bunte uverejnil poznatky a názory nemeckého ortopéda Winfrieda Becka, ktorý tvrdí, že ploché a vyklenuté nohy, vrastanie nechtov na nohách, deformované prsty sú typickými civilizačnými chorobami. Väčšina obyvateľov miest používa nohy iba na chodenie, a tak ich ochudobňuje o jemné motorické funkcie. Názorným príkladom nevyužitého potenciálu nôh sú ľudia s amputovanými rukami, ktorí sa naučili nohami písať či pliesť.
Hotovou pohromou pre nohy sú vysoké podpätky. Pri nosení obuvi s vysokými podpätkami sa ťažisko hmotnosti prenáša na brušká prstov. Nadmerné zaťaženie tejto časti nohy vedie často k stlačeniu nervov a pod štvrtým prstom sa prejaví nepríjemné pichanie a pálenie, ktoré lekári nazývajú Mortonovou neuralgiou. Tento problém možno zmierniť vložkami, injekciami, prípadne odstránením stlačenej nervovej uzliny.
Neprirodzené držanie tela má negatívny vplyv na kolená, boky a chrbticu žien. V dôsledku toho sa napína svalstvo chrbta, ktoré spôsobuje bolesti hlavy. Dlhodobé nosenie vysokých podpätkov sa vypomstí aj v podobe zvýšeného výskytu artrózy kolien. V niektorých prípadoch môže dôjsť k obávanému vyklenutiu nohy. Ortopéd Beck preto odporúča nosiť topánky s vysokými podpätkami iba pri slávnostných príležitostiach. V súčasnosti prebiehajú pokusy s laserovou liečbou tkaniva pod bruškami prstov. Chirurg znecitlivie miesto zákroku ľadom a zničí laserom časť tkaniva.
Medzi obete módy z radov prominentov patrí aj modelka Claudia Schifferová, ktorá trpí syndrómom tzv. kladivkovitých prstov. Táto deformácia vzniká v dôsledku nosenia tesných topánok a nesprávneho zaťažovania nôh. Kladivkovité prsty sa liečia ambulantným zákrokom, pri ktorom chirurg vyoperuje časť proximálneho článku prsta v tvare klina a narovná ho. Operácia trvá asi pol hodiny a plná záťaž nohy je možné po piatich týždňoch. Naopak, v prípade vyklenutej nohy dávajú lekári prednosť konzervatívnym metódam, najmä vložkám do topánok a špeciálne upraveným podošvám. Najlepšou prevenciou proti vyklenutiu nohy je chôdza na prstoch a práca s nimi - uchopenie predmetov a rozťahovanie prstov. Vhodná je aj chôdza naboso po štrku alebo po nerovnom lesnom chodníku.
Nezabúdajte, že obuv treba kupovať vždy popoludní, keď je noha trochu opuchnutá. Zabránite tým kúpe malého čísla. Prvé topánočky pre deti by mali byť mäkké ako mokasíny, aby sa nohy mohli voľne vyvíjať. Najzdravšie nohy na svete majú šerpovia v Himalájách, ktorí v náročných klimatických podmienkach prekonajú každý deň - zväčša bosí - mnoho kilometrov. Ich nohy sú také silné a otužilé, že im sneh a ľad nemôžu uškodiť.
Autor: BU/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.