týraná. Týranie v manželstve nie je iba fyzické, ale aj psychické a žiaľ, mnohí ho uplatňujú ako vydierači, ako trestajúci samozvaná inštitúcia voči neposlušnej partnerke.
Americká terapeutka a publicistka Susan Forwardová je odborníčka na partnerské vzťahy a na citové vydieranie. Z jej rozhovoru v časopise Focus, v ktorom analyzuje vydieračov a ich obete, vyberáme:
Ako sa v partnerskom vzťahu prejavuje emocionálne vydieranie?
Najhoršou formou emocionálneho vydierania je aktívne agresívne správanie sa alebo zastrašovanie. Partner sa tomu druhému vyhráža, že ak nebude reagovať tak, ako sa od neho očakáva, zle dopadne. Pri pasívnej forme vydierania sa partnerovi vsugerúva zlé svedomie a permanentne sa mu zdôrazňuje, aký je z neho človek sklamaný a smutný. To sú tí trpitelia, ktorí narábajú s pocitmi viny a v pozícii obete sa cítia dobre.
Ktoré metódy považujete za emocionálne vydieranie?
Obľúbenou metódou niekoho nepriamo potrestať je odmietnuť ho. Existuje sexuálne odmietanie - to používajú skôr ženy. Muži prestanú komunikovať.
Ako vyzerá klasický emocionálny vydierač?
Je to človek, ktorý neznesie žiadnu kritiku, vyhýba sa diskusii a má strach z odmietnutia. Emocionálne vydieranie možno prirovnať k detskému trucovaniu - namiesto argumentov použije násilie.
Používajú muži a ženy rozdielne metódy ako emocionálne vydierať partnera?
Ženy bývajú väčšinou skôr pasívne agresívne. Vravia: "Nesmieš ma opustiť, lebo bez teba nedokážem žiť." Ženy sa správajú ako trpiteľky, ktoré sa samy trescú, keď sa nesplní ich vôľa. Muži, naopak, inklinujú k aktívnej agresívnej metóde a trescú skôr partnera ako seba: "Ak sa budeš tak správať, potresceš len samu seba."
K čomu vedie emocionálne vydieranie?
Ak človek o tom nerozpráva, trpí partnerov nátlak a zakaždým sa len podriaďuje, stráca sebavedomie. Jeho závislosť na osobe, ktorá mu vlastne škodí, je čoraz väčšia a možnosť odpútania sa od nej čoraz ťažšia.
Dokážu partneri vyriešiť tento problém bez cudzej pomoci?
Ak sa dodržujú určité pravidlá, tak áno. Iniciatíva však musí vyjsť od vydieraného partnera.
Akú terapiu radíte svojim pacientom?
Partnerov nabádam k výmennému obchodu: každý partner sa zbaví toho, čo toho druhého dráždi. Navyše, partneri by mali k sebe pristupovať ako k spojencovi, s ktorým sa spoločne pokúsia riešiť problém emocionálneho útlaku. Účinný je humor, pretože emocionálne vydieraný partner situáciu vtipne komentuje, aby tomu druhému bolo jasné, aká je absurdná jeho požiadavka.
Autor: FO/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.