cestovateľom Ervínom Kerekešom počas desiatich dní šliapania do pedálov mnoho zaujímavých vecí, o ktorých by sa mu pred odchodom zo Slovenska ani len nesnívalo. Aj v ich prípade platilo, že korením každej expedície je čaro nechceného...
"Pri plánovaní našej cyklotúry okolo Cypru nám pravdupovediac ani nenapadlo, že na treťom najväčšom ostrove Stredomoria vymeníme cyklistický výstroj za lyžiarsky. Hoci sa v turistickom sprievodcovi okrajovo spomínalo, že končiare pohoria Tróodos pokrýva v zime sneh, s lyžovačkou v prvej polovici apríla sme ale ani náhodou nerátali. Tým viac, že cyperské prímorské cesty už teraz lemujú predavači jahôd a na rozľahlých citrusových plantážach v tom čase vrcholil zber prvej tohtoročnej úrody mandarínok, pomarančov a citrónov," spomína si na najväčší div svojej dobrodružnej cesty Gajo Kuruc.
Ako hovorí, ďalším veľkým prekvapením, ktoré si "užili" najmä ich nohy, bola členitosť cyperského vnútrozemia. Hoci sa pre osvieženie vykúpali aj v Stredozemnom mori, nebolo to vraj nič moc, lebo malo iba 18 stupňov. Navyše na ostrove boli najmä kvôli cykloturistike..
Bežného Slováka, ktorý vníma Cyprus ako nekonečnú bielu pieskovú pláž, by určite zaskočili prudké až niekoľko desiatok kilometrov dlhé stúpania s nekonečnými serpentínami, pri ktorých sa aj cesta na Branisko javí ako príjemná vychádzková túra. Presne taká 60 km dlhá "štreka" vedie aj na najvyšší vrchol Cypru, ktorý sa volá rovnako ako bájne sídlo bohov v susednom Grécku.
"Cyperský Olympus, dosahujúci výšku 1951 metrov nad morom, sa preslávil práve exotickou lyžovačkou v niekoľkých pomerne slušne vybudovaných lyžiarskych strediskách. Mimochodom, miestnych lyžiarov sme napokon asi viac prekvapili vďaka cyklistickému výstroju my," usmieval sa po návrate z "nechcenej" lyžovačky G. Kuruc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.