122 hlasov získal podporu 68 poslancov.
"Je to pre mňa veľká česť. Je to ukončenie jednej línie môjho porevolučného snaženia otvoriť minulosť a obnoviť pamäť nás všetkých. My, pamätníci, sme povinní udržiavať povedomie tragických období národa, aby mladí ľudia vedeli byť citliví na vzostup zla, ktoré ľudstvo očakáva aj v budúcnosti," povedal potešený Langoš, ktorý je tvorcom zákona o Ústave pamäti národa.
Ústav má spravovať, sprístupňovať verejnosti zväzky ŠtB a tiež skúmať minulosť v období rokov 1939 až 1989. Zverejnenie zoznamu spolupracovníkov ŠtB Langoš predpokladá niekedy koncom septembra tohto roka. Začne sa aj rokovanie s českou stranou, aby ústav získal aspoň kópie dokumentov o Slovákoch ešte z čias spoločného štátu.
Za ďalších členov správnej rady parlament zvolil Ľubora Hallona (navrhnutý ANO), Lenku Lubuškú (navrhnutú SDKÚ) a László Őllösa (navrhnutý SMK). Ďalších dvoch členov správnej rady ešte vymenuje vláda a dvoch prezident.
Poslanci zvolili aj dvoch členov dozornej rady Ústavu pamäti národa Ivetu Hurnú (nominovanú SDKÚ) a Lászlóa Kovácsa (nominovaný SMK).
(sp)
Langoš pri predkladaní zákona
nemyslel, že bude šéfom ústavu
O činnosti Ústavu pamäti národa sme hovorili s jeho novým šéfom JÁNOM LANGOŠOM.
Máte pripravené priestory na pôsobenie ústavu a ako budú zabezpečené archívne dokumenty?
"Rokovanie so SIS je v takom stave, že služba je schopná previesť celý areál, kde sú uložené archívy ŠtB, do vlastníctva ústavu. To znamená, že s archiváliami by sa nemalo hýbať. Ministerstvo spravodlivosti prevedie do vlastníctva ústavu budovu na Nám. SNP v Bratislave, keď ju opustí súd Bratislava III. Je to vec roka až dvoch. Správna rada bude zatiaľ zasadať na ministerstve spravodlivosti."
Svojho času ste spomínali isté problémy s odovzdávaním dokumentov komunistickej tajnej služby z pôsobnosti SIS. Je to už minulosťou?
"Uvidíme, aké dohody urobíme s novým riaditeľom SIS Ladislavom Pittnerom. Predpokladám, že sa s ním bude rokovať jednoduchšie ako s jeho predchodcom. SIS spravuje dokumenty ŠtB. Tie sú označené spred roka 1989 prevažne ako prísne tajné. SIS podľa platného práva nie je oprávnená hodnotiť obsah týchto dokumentov, a teda ani meniť stupeň utajenia. Tento problém sme predbežne vyriešili dohodou, ako sa budú preberať dokumenty. Podľa Národného bezpečnostného úradu Ústav pamäti národa ako právny pokračovateľ pôvodcu utajovaných skutočnosti rozhodne o stupni utajenia."
Keď ste vlani predkladali zákon o Ústave pamäti národa, mysleli ste na to, že raz budete jeho šéfom?
"Nie. Vtedy som sa sústredil na to, aby parlament prijal dobrý zákon. Tie myšlienky prišli po schválení zákona a parlamentných voľbách. Vždy sa naplno venujem prítomnosti a vo vízii seba nevidím. Seba vidím v práci."
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.