Cypru. Enormný záujem o návštevu je spojený so slávením pravoslávnej Veľkej noci počas nadchádzajúceho víkendu. Včerajšok bol v gréckej časti Cypru sviatkom.
Na kontrolnom stanovišti v Nikózii sa hodinu pred otvorením hranice vytvorila kolóna niekoľkých stoviek áut. Na prechod čakali aj stovky obyvateľov, ktorí sa chceli do tureckej časti ostrova dostať pešo. Polícia z preventívnych dôvodov vyslala na priechody posily.
V stredu a vo štvrtok prekročilo zelenú líniu 7000 cyperských Grékov. Medzi nimi bolo i mnoho utečencov, ktorí museli v roku 1974 po tureckej vojenskej intervencii opustiť svoje domovy a pozemky na severe Cypru. Opačným smerom, na juh, sa počas uplynulých dvoch dní vydalo vyše 5000 cyperských Turkov.
Rozhodnutie o otvorení zelenej hranice v utorok schválili úrady tzv. Severocyperskej tureckej republiky, ktorú uznáva len Turecko. Vláda medzinárodne uznávanej (gréckej) Cyperskej republiky na utorkovom mimoriadnom zasadaní vyhlásila, že nie je proti slobodnému pohybu cyperských Turkov.
Lídri cyperských Turkov vyjadrili nádej, že otvorenie hraníc zvýši dôveru medzi oboma stranami ostrova po tom, čo v marci stroskotali OSN sprostredkované rokovania o zjednotení Cypru. Na poslednom kole rokovaní 13. marca v Haagu obe ostrovné komunity vyjadrili nespokojnosť s plánom OSN na budúce usporiadanie Cypru, ktorého súčasťou by boli aj výmeny území a presuny obyvateľstva.
Línia prímeria bola vytvorená po tureckej invázii na ostrov z roku 1974, ktorou Ankara reagovala na pokus cyperských Grékov o prevrat podporovaný Aténami. Hraničné pásmo z každej strany strážia ozbrojené sily cyperských Grékov, resp. Turkov, medzi nimi pôsobia mierové jednotky OSN.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.