zmier po tom, ako zakončil sviečkovú procesiu v zlatom zdobenej Katedrále sv. Juraja na brehu Istanbulského Zlatého rohu. Procesie sa zúčastnilo asi 2000 veriacich.
Bartolomej sa modlil za zotretie rozdielov medzi ľudstvom a za zachovanie mieru. Okrem toho vyzval nových víťazov v Iraku, aby nedopustili dominanciu jedných nad druhými. Nebolo však jasné, či svoje slová adresuje len spojeneckým vojskám. Vzhľadom na zlepšené turecko-grécke vzťahy sa veľkonočných osláv v Istanbule zúčastnili aj tisíce gréckych veriacich.
Zlepšenie vzťahov bolo pozorovateľné aj na Cypre, kde Turci povolili ďalším tisícom Grékov navštíviť severnú časť ostrova, aby si uctili tamojšie kostoly a hroby svojich predkov. Turecko zľavilo zo svojich prísnych hraničných opatrení na Cypre už pred piatimi dňami. Na návštevu južnej časti ostrova sa vybrali aj mnohý tureckí Cyperčania zo severu. Na hraniciach ich Gréci vítali maľovanými vajíčkami a veľkonočným pečivom. Gréci boli naopak vítaní kvetmi a pozdravom Kalo Pascha - šťastnú Veľkú noc.
Oslavy veľkej noci boli po uplynulé roky poznačené spormi medzi gréckymi a arménskymi pravoslávnymi v Jeruzaleme ohľadom bohoslužieb v chráme Božieho hrobu, na mieste, kde bol Kristus údajne pochovaný. Tohto roku sa dohodli na spoločnej bohoslužbe, ale aj tak sa ozval nespokojný piskot. Po minulé roky si dokonca navzájom nadávali a prišlo aj k fyzickému násiliu.
Podobné problémy zaťažujú pravoslávnu cirkev. Bartolomej je síce duchovným vodcom všetkých pravoslávnych veriacich, ale keďže cirkev nie je tak centralizovane vedená ako katolíci, existuje medzi jednotlivými odnožami viacero rozporov. Tradične najväčšia rivalita existuje medzi gréckou a ruskou pravoslávnou cirkvou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.