ukážu, či bude schopný fungovať bez výkyvov". Už prvé vystúpenie ale naznačilo, že celkom bez výkyvov to nebude.
Myšlienka tzv. pravidla voľnej ruky, ktorou chce osviežiť koaličnú všednodennosť, sa mohla zrodiť naozaj iba v nemocnici. Ruskova predstava, že sa koalícia dohodne na štyroch-piatich témach, v ktorých bude dovolené vytváranie spojenectiev s opozíciou, je veľmi scestná. Návrh má jediné plus - predseda ANO nepriamo pripustil, že interrupčná novela, ktorú pretlačili jeho ľudia cez prvé čítanie v NR SR, bola porušením koaličnej zmluvy.
Koalície vytvorené z hodnotovo diferencovaných subjektov môže zdravo fungovať z princípu iba tak, že si dohodnú moratórium na spornú agendu. Tak to bolo aj v prvej Dzurindovej vláde, keď SMK dokonca musela v zmluve podpísať, že nebude "otvárať" Benešove dekréty a ešte čosi. Rovnako veci bežia aj v civilizovanejšej cudzine. Má to svoj veľký význam - ak si niekoho berieme za spojenca na štyri roky, tak mu divokým hlasovaním s opozíciou o chúlostivých témach nebudeme škodiť tak, aby v koalícii s nami stratil voličov. Takisto sa bránime tomu, aby partner tlakom na vlastné, nám neprijateľné priority, odoberal voličov nám. Ide aj o akúsi základnú úctu k partnerovi - nebudem mu siahať na citlivé miesta, ktoré sú preň posvätné.
Môžeme si napríklad predstaviť, že keby KDH tušilo, že účasťou vo vláde spoluvytvorí mocenské pomery, ktoré povedú k liberalizácii interrupcií, radšej by sa po voľbách možno dohodlo s HZDS o nejakej opozičnej či koaličnej zmluve. Práve výmenou za zmrazenie dnešného stavu - až kým nepadne rozhodnutie Ústavného súdu. Je to síce zlý vtip, ale dobrý príklad. Za jediného partnera, ktorý je s ním ochotný rokovať, by Mečiar v októbri dal pol Elektry...
V ANO si uvedomujú, že interrupčnou iniciatívou prekročili hranicu, a chcú vec legalizovať. To napokon nie je zle - ponuka Hrušovskému na dvojstranné rokovanie je spiatočkou, ktorá by si zaslúžila aj privítať, pretože najhoršie by bolo divoké pokračovanie v NR SR. Ponuka však nie je presná - toto nie je bilaterálna vec KDH-ANO, ale všetkých štyroch. Správne miesto, kam záležitosť patrí, je teda koaličná rada. Z prostého dôvodu - dve strany sa nemôžu uzniesť na pravidlách, platných pre všetkých štyroch. A najmä - aj v SDKÚ a SMK sú ľudia, ktorí majú na meritum veci, teda odstrániť interrupčnú vyhlášku novelizáciou zákona, svoj názor.
Absolútne sa totiž mýli Pavol Rusko, ak hovorí, že interrupčná kauza je vec, kde si nevie predstaviť nejaký jednotný názor republikovej rady či iného straníckeho orgánu. V KDH je veľmi ľahko predstaviteľný, podobne aj u nich v ANO. Iná vec sú možno ideovo menej vyhranené strany - v SDKÚ či HZDS sú názory na tento problém pestré. Podstatné ale je, že ide o tému politicky trieštivú. Žiada si jasné stanovisko jednoducho z politických dôvodov. Jedna vec je obsah zákona, a úplne iná vec je hrozba, že kvôli nemu nejaká strana odíde z koalície - všakáno. Aj preto sa tzv. kultúrno-etické témy nechávajú nedotknuté. Riešiť ex post problém tým, že si v NR SR narýchlo spočítame, aké je podnebie, a podľa toho navrhneme témy pre "zónu voľného obchodu", je absurdné.
Zásadný problém leží aj v Dzurindovi, ktorý koalíciu nevedie, ale sa s ňou vezie. To nie je nikde - predsedovia vlád vystupujú všade ako lídri, a nielen vlastných strán. Prebudená Eva Černá - mimo potratov sa za polrok v ničom neangažovala - má jednu pravdu: Koaličná rada už opäť tri týždne nezasadala. Každý partner, aj ANO má právo ju mimoriadne zvolať. Vlastnú iniciatívu týmto smerom už ale dievča nemuselo vnímať ako svoju povinnosť. Je to síce smiešne, ale ak povie, že novelu ANO nevnímala ako "zásadnú vec" podľa koaličnej zmluvy, môžeme sa naozaj iba smiať - ale to je všetko.
Už od počiatkov koalície je prejav ANO poznačený neustálou snahou o revíziu pravidiel. Béreš len nedávno navrhoval otvorenie koaličnej zmluvy, predtým to isté dokonca republiková rada - v súvislosti s krížovou kontrolou. V januári už spomínali aj vystúpenie z koalície. Je čiastočne pravdou, že priatelia z ANO skočili rybičkou do prostredia, v ktorom sa za pochodu učia. A vo väčšine káuz ich partneri obohrávajú. Niekedy aj nekorektne - viď zákon o verejnej službe. To je ale presne tá nováčikovská daň, ktorú raz musí zaplatiť každý. Pol roka je však už relatívne dlhá doba. Chcelo by to menej "výkyvov" a neštandardných piruet a začať s reálnou politikou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.