kole nezískal potrebnú väčšinu hlasov, oznámila v noci nadnes volebná komisia po sčítaní 33 percent odovzdaných hlasov.
Na prvom mieste je podľa čiastkových výsledkov 72-ročný bývalý prezident, perónista Carlos Menem so ziskom 24,2 percenta hlasov. V druhom kole sa stretne so svojím straníckym kolegom Néstorom Kirchnerom, podporovaným dočasným prezidentom Eduardoom Duhaldom, ktorému odovzdalo hlasy 21,6 percenta voličov. Tretie miesto obsadil so ziskom 17,2 percenta hlasov bývalý minister dopravy a hospodárstva Ricardo López Murphy, za ktorým nasleduje tretí perónistický kandidát Adolfo Rodríguez Saá (14,1 percenta). Ľavičiar Elisa Carrió dostal 13,6 percenta hlasov. Zisky ostatných z celkového počtu 18 kandidátov sú zanedbateľné.
Na to, aby niekto vyhral už v prvom kole, by musel dosiahnuť buď 45-percentnú podporu, alebo by musel mať minimálne o desať percent hlasov viac ako druhý najúspešnejší kandidát.
Napriek najvážnejšej hospodárskej kríze v dejinách krajiny prebehli prvé prezidentské voľby od krvavých nepokojov koncom roku 2001 bez násilností. Podľa Organizácie amerických štátov (OAŠ), ktorá do Argentíny vyslala svojich pozorovateľov, nedošlo k vážnejšiemu narušeniu poriadku ani machináciám. Argentínou otriasali mesiace pred voľbami demonštrácie pod heslom Que se vayan todos (Všetci zmiznite). Účasť voličov bola napriek tomu vysoká. Hlasovať prišlo viac ako 80 percent z 25,5 milióna oprávnených voličov. Najviac emócií do inak pokojného predvolebného boja vniesol Carlos Menem, ktorý vo svojej kampani zdôrazňoval predovšetkým potrebu uskutočnenia reforiem na podporu voľného trhu. Kritici ho obviňujú, že zahraničná zadlženosť krajiny sa počas jeho úradovania v rokoch 1989-1999 zdvojnásobila. Kirchner chce zostať verný sociálnej tradícii perónistov a opäť naštartovať výrobu. Takisto sľubuje "serióznu vládu". Víťaz prezidentských volieb nastúpi do funkcie 25. mája.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.