štvrtok schválil parlament a ktorý dáva nové právomoci poslancom osobitného výboru pre kontrolu SIS.
Prvý policajný viceprezident Jaroslav Spišiak hovorí, že čísla bude ťažšie utajiť. "Najväčším rizikovým faktorom pri úniku utajovaných skutočností je človek. Čím viac ľudí sa s tým bude oboznamovať, tým väčšie riziko."
Robert Kaliňák zo Smeru nesúhlasí. "Dnes sme svedkami úniku a parlament k tomu nemá prístup. Okrem iného tento výbor má aj prístup k prísne tajným materiálom SIS. Čo ideme teraz nedôverovať poslancom?" Tvrdí, že poslanci výboru nebudú informovať plénum. "Výbor len povie, či našli alebo nenašli porušenie zákona."
Poslanci nebudú mať prístup k prepisom telefonátov, budú len kontrolovať, či sú čísla zaznamenané, či je zoznam odpočúvaných čísel kompletný. Prepisy môžu vidieť len niektorí policajti. Každý pracovník úradu operatívnej techniky sleduje len čísla a odposluchy, ktoré sa týkajú jeho prípadu: "Ani ja ako šéf kriminálky k tomu nemám prístup," hovorí Spišiak.
Polícia sa často zaujíma aj o poslancov. Pred pár dňami napríklad parlament zbavoval imunity poslanca za HZDS a predsedu kontrolného výboru SIS Viliama Soboňu, polícia preveruje i aktivity firiem blízkych predsedovi ANO Pavlovi Ruskovi. Na otázku, či napríklad stranícki kolegovia firmy nebudú informovať, povedal, že riziko je podľa neho rovnaké ako teraz, keď o číslach vedia policajti.
Policajti ale budú musieť prejsť previerkami Národného bezpečnostného úradu a aj skúškou na detektore lži, čo sa poslancov zatiaľ netýka. Zmeniť by to mala novela zákona o utajovaných skutočnostiach, ktorá predpokladá aj previerky poslancov.
So zákonom súhlasí aj Peter Muránsky z KDH: "Je potrebné, aby poslanci tohto výboru mohli reálne vstupovať do kontroly SIS." O možnom riziku povedal: "Tak zrušme výbor na kontrolu SIS."
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.