prostriedkov. Podľa hovorcu NATO Yvesa Brodeura aliancia víta záväzok lídrov Francúzska, Nemecka, Belgicka a Luxemburska z včerajšieho bruselského minisummitu, podľa ktorého chcú posilniť európsky pilier 19
"Máme však obavy, ako sa zaručia extra kapacity bez extra prostriedkov a tiež máme obavy z rizika zbytočnej duplikácie," uviedol hovorca v oficiálnej reakcii NATO na minisummit. Iný, nemenovaný predstaviteľ aliancie vyjadril poľutovanie, že v deklarácii minisummitu nie sú žiadne presné finančné záväzky a v texte vidí "dvojznačnosti" týkajúce sa budúcej vojenskej koordinácie medzi EÚ a NATO.
Nemecko, Francúzsko, Belgicko a Luxembursko, ktoré boli proti vojne v Iraku, na minisummite v Bruseli zdôraznili, že iniciatíva nie je zameraná proti USA ani Severoatlantickej aliancii. Štyri krajiny EÚ vyzvali ostatné členské a vstupujúce štáty na vytvorenie "obrannej a bezpečnostnej únie". Takáto únia by podľa ich návrhu bola zoskupením krajín, ktoré si želajú integrovať sa v obrannej oblasti rýchlejšie ako ostatní v EÚ.
Minisummit tiež navrhol vytvorenie "jadra" spoločnej európskej obrany, ktoré by bolo schopné uskutočňovať vojenské operácie nezávisle od NATO. Francúzsky prezident Jacques Chirac zdôraznil, že by nešlo o duplikáciu hlavného veliteľstva spojeneckých síl NATO (SHAPE), ale o skromnejšiu štruktúru s úlohou napríklad koordinovať prípravu a priebeh operácií, ktoré by EÚ uskutočňovala bez využitia prostriedkov NATO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.