prispeli sumou 13 835 000 korún.
Výsledok zbierky označila prezidenta Ligy proti rakovine doktorka Eva Siracká za veľmi potešiteľný. Všetkým, ktorí zbierku podporili, vyslovila vďaku a uznanie. Liga zverejnila rozdelenie vyzbieraných peňazí.
Najviac - 2,2 milióna korún - sa Generálna rada Ligy rozhodla venovať na klinické a výskumné projekty, týkajúce sa onkologických ochorení, na prístroje a vybavenie nemocníc, lieky, chemikálie a biologický materiál pre Národný onkologický ústav, Onkologický ústav sv. Alžbety, Ústav experimentálnej onkológie SAV, Kliniku rádioterapie a onkológie nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach.
Vyššie sumy dostanú tiež onkologické oddelenia nemocníc. Liga podporí aj programy psychosociálnej starostlivosti o deti s onkologickými chorobami, ako sú letné tábory a Klub detskej nádeje.
"V niektorých oblastiach nahrádzame úlohu štátu. Pravým poslaním Ligy je však starosť o to, čo je pred liečbou a čo po nej," povedala Siracká. Preto Liga použije 4,2 milióna na informačné a výchovné kampane o prevencii rakoviny, onkologickú výchovu na školách, ako aj rehabilitačné projekty pre pacientov. Tri milióny zo zbierky použijú na potreby pobočiek Ligy po celom Slovensku.
Tohtoročný Deň narcisov, hoci veľmi úspešný, vyvolal diskusiu o dostatočnej kontrole a zabezpečení vyzbieraných peňazí. Do redakcie SME sa prihlásil darca, ktorý tvrdí, že dobrovoľníkom - stredoškolákom v centre Bratislavy prispel päťtisícovou bankovkou. Medzi vyzbieranými peniazmi sa však nenašla.
Siracká hovorí, že podobné nedorozumenia a nevysvetliteľné veci sa stávajú pri každej zbierke. Záležitosť ju však mrzí.
"Veľmi nám záleží na tom, aby sme mali prísnu kontrolu," povedala.
Aj preto chce Liga na budúci rok zmeniť systém, dobrovoľníci by mali dostať lepšie zabezpečené pokladničky.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.