...ochrana prírody na Slovensku má dlhoročné tradície?
Najstaršou prírodnou rezerváciou na Slovensku je Dobročský prales, ktorý sa nachádza na strednom Slovensku, vo Veporských vrchoch, na svahoch legendami opradeného Klenovského Vepra. Toto územie má štatút chránenej oblasti od roku 1913, v tomto roku si teda pripomína 90. výročie zákonnej ochrany.
Dôvodom ochrany je zachovanie zvyškov pôvodných pralesov, ktoré sa vyvíjali na našom území tisícročia. Vývoj Dobročského pralesa prebieha ako cyklus, v ktorom sú zastúpene všetky vývojove štádia, ktoré sa vzájomne prelíňajú a vytváraju charakteristický vzhľad jednotlivých častí pralesa. Celý vývojový cyklus Dobročského pralesa trvá 400 rokov. Hlavnými drevinami pralesa sú jedľa, buk, smrek, menej javor horský, jaseň štíhly a brest horský. Jedla sa prirodzene dožíva 450, smrek 350 a buk 250 rokov. Rastie tu 170 stromov hrubších ako 100 cm a 13 stromov hrubších ako 130 cm.
Dobročský prales sa nachádza v jedľovo-bukovom vegetačnom pásme, v nadmorskej výške 700 - 1 000 m n. m. Zaberá územie o rozlohe cca 100 ha.
Autor: Peter B. DOKTOR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.