Deti a peniaze je azda najdiskutovanejšia a najcitlivejšia téma týkajúca sa výchovy detí. Je veľmi dôležité, aby sa človek od malička naučil poznať
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
hodnotu peňazí a získal základy hospodárenia s nimi. To môžeme potvrdiť my dospelí. Finanční poradcovia však hovoria, že veľká časť z nás nevie hospodáriť s peniazmi, viac míňa, ako zarába a veru aj neuvážene rozhadzuje. Máme na mysli ľudí, ktorí majú finančné prostriedky zo zamestnania, teda priemerný plat.
Deti chcú a majú dostať vreckové. Sú s ním často nespokojné. Cítia sa popri niektorých spolužiakoch ako menejcenní, lebo ich vreckové nedosahuje ani tretinu iných. Máloktoré dieťa samo od seba pochopí, že výšku jeho vreckového riadi príjem rodiny. Preto by sme pred ním nemali zastierať, že s peniazmi vyjdeme mesačne len tak-tak, oboznámme ich s plánovaním na určité výdavky a vysvetlime im, prečo nemôže mať také vreckové, ako niektorí spolužiaci. Psychológovia hovoria, že to dokážu pochopiť aj malí prváčikovia. Pre staršie deti je dôležité, aby si uvedomili, že ak chodia napríklad do strednej školy alebo na vysokú, bývajú u rodičov, ktorí ich šatia a živia, nárok na vreckové vlastne nemajú. Nájde sa dosť možností, ako sa dá privyrobiť - napr. štrnásťroční môžu postrážiť susedom alebo známym menšie dieťa, aj mladší zbierať papier. Ešte je tu možnosť k vreckovému si niečo privyrobiť za určité domáce práce. Deti by si mali princípy odmeňovania za prácu osvojiť čím skôr. Čím prv sa to naučia, tým dlhšie si ju budú môcť skúšať v praxi a raz až budú dospelí a budú zarábať, nebudú si pripadať so svojimi financiami takí bezradní. V detstve a tínedžerstve si splnia svoje "zvláštne želania" a hlavne už budú vedieť, ako na to. Preto by mali rodičia dovoliť deťom privyrobiť si niečo navyše. Rozhodujúci je vek dieťaťa a jeho zručnosti. Niektoré domáce práce zvládnu už prváčikovia, s niečím treba ešte počkať. Názory detských psychológov sa líšia v jednom: či je správne odmeňovať dieťa za niektoré domáce práce ako je napr. vynášanie odpadkov, umývanie riadku, vysávanie, utieranie prachu atď. Tieto práce by nemali byť finančne odmeňované, ale tzv. práce navyše ako pomoc pri natieraní okien, čistení kobercov a pod. áno. Šikovní a citliví rodičia si nájdu spôsob takéhoto riešenia. Niektorí psychológovia sa zhodujú v tom, že deti sa musia naučiť niesť určitú zodpovednosť za fungovanie domácnosti a svoj podiel by mal mať v nej každý člen rodiny bez nároku na odmenu. Pýtajú sa, či žena dostáva peniaze za vypratie alebo vyžehlenie bielizne, šiat.
Psychológovia varujú pred rozhadzovačnosťou. Ak platíte peniazmi, ktoré vlastne nemáte, ak prečerpávate svoje konto alebo kredit, znamená to, že žijete na dlh. Preto aj deti by sa mali naučiť, že to, po čom túžia, si budú môcť kúpiť, až si ušetria. A šetrnosť by rodičia mali odmeniť napr. nejakým osobitným úrokom. Dieťa si niekedy plánuje vec, na ktorú nie je schopné ušetriť, napr. bicykel, korčule. Vtedy ho treba podporiť v jeho plánoch a určiť termín, dokedy by malo sumu ušetriť. Zvyšok mu doplaťte. Menším deťom - do 10 - 11 rokov sa osvedčilo dávať týždenné vreckové, pretože rozpočet na celý mesiac by si nedokázali zostaviť a ani mať prehľad o výdavkoch. Od tohto veku je už reálne mesačné vreckové.
Rada pre rodičov: Pokiaľ ide o deti a financie, vyžaduje sa od vás vždy úplná disciplína, prísna dôslednosť, dosť pochopenia. Od detí zodpovednosť a snaha. Ako to zvládnete, to záleží od vás.