Pripravila Ing. Wanda ZÁVADSKÁ
Alergiou označujeme stav precitlivenosti ľudského organizmu na vonkajšie podnety, ktoré sú bežnou súčasťou nášho okolia (peľ, plesne, zvieracia srsť, potraviny, hmyz a pod.). Látky, ktoré alergickú reakciu vyvolali, označujeme ako alergény. Väčšinou sú to látky bielkovinovej povahy. Termín alergia pochádza z gréckeho "ALLOS ERGOS" - "iná reakcia" a začal ho používať Clemens von Pirquet už v roku 1906. Alergické ochorenia sú problémom väčšiny civilizovaných krajín. Ich vysoký výskyt vo vyspelých krajinách sa často označuje ako daň za vysoký hygienický štandard. Alergie sú tiež označované ako choroba zo sterility.
Telo si pri styku s alergénom začne vytvárať obranné protilátky, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu. Zatiaľ čo väčšina ľudí je voči podobným alergénom naprosto imúnna, no je veľa takých, ktorí reagujú hneď na niekoľko rôznych látok. Niekomu tak napríklad môže vadiť peľ z tráv, ale peľ zo stromov nie. Podobne ako pri peľoch z rôznych kvetov alebo po bodnutí hmyzom
Alergie nie sú nové ochorenia, ako by sa mohlo zdať. Prvá zmienka o alergii pochádza zo starého Egypta. Na kresbe v hrobke zakladateľa I. dynastie a zjednotiteľa Horného a Dolného Egypta faraóna Menesa I., je zobrazené znamenie smrti a vedľa neho letiaca osa. Záznamy o ťažkostiach po uštipnutí hmyzom našli aj u jeho potomkov. Žiaľ, alergia je dedičné ochorenie. Je dokázané, že ak sú obaja rodičia alergici, pravdepodobnosť ochorenia je nad 50 %. U dieťaťa, ktoré má jedného z rodičov alergika, je to asi 30 %.
Alergická reakcia sa prejavuje takto: Pri styku s alergénom dochádza k podráždeniu, aktivácii imunitného systému, ktoré sa môže prejaviť ako nepríjemná reakcia buď v podobe žihľavky, "uplakaných" očí alebo červeného nosa, môže mať však závažné, až život ohrozujúce prejavy v podobe astmatického záchvatu alebo tzv. anafylaktického šoku. Zákerné však je, že spúšťačom alergických reakcií sú látky, ktoré sú pre väčšinu ľudí neškodné.
Nádcha sa prejavuje svrbením v nose, nosohltane a na podnebí, ktoré je sprevádzané kýchaním a vodnatým výtokom z nosa, znížením alebo úplným obmedzením priechodnosti nosnej dutiny, niekedy až s pocitmi bolestivého tlaku v oblasti nosových dutín. Podľa obdobia delíme alergickú nádchu na sezónnu alebo celoročnú. Sezónna je spojená s určitým ročným obdobím. V našom klimatickom pásme je to prevažne obdobie od marca do septembra. Celoročná sa vyskytuje v priebehu celého roka.
Svrbenie a začervenanie očí: pri alergiách bývajú postihnuté aj spojivky, čo sa prejaví pálením očí, slzením, opuchmi viečok a svetloplachosťou. Svrbenie očí sa môže vyskytovať v priebehu celého roka alebo len sezónne, spravidla na jar a v lete. Väčšinou je spojené s hustým výtokom z očí.
Proti tomuto, často zákernému, ale predovšetkým nepríjemnému ochoreniu, sa dá postupovať niekoľkými spôsobmi. Najjednoduchším z nich sú preventívne opatrenia, ktoré zabránia styku alergického človeka s alergénom. Niekto sa napríklad kvôli neznesiteľnej alergii musí odsťahovať z panelového domu na vidiek, pretože jeho zdraviu nevyhovuje suchý "panelákový" vzduch.
Pri miernych ťažkostiach môžeme použiť bežné účinné lieky na alergiu, ktoré sú dostupné v lekárňach aj bez lekárskeho predpisu. V mnohých prípadoch sú to celkom dostatočné opatrenia, hlavne pri sezónnych alergiách. O celkovej liečbe by však mal rozhodnúť lekár. Liečba môže byť farmakologická, kedy sa užívajú lieky vo forme lokálnych mastí (alergol), obkladov, kvapiek, aerosolov alebo celkových tabliet. Na liečbu sa užíva niekoľko skupín liekov (antihistaminiká, kortikosteroidy). Špecifickou liečbou je hyposenzibilizácia. Alebo nefarmakologická, ktorej základom je obmedzenie styku s alergénom, fyzioterapia a kúpeľná liečba. Veľmi účinnou zdravotnou pomôckou proti alergénom je napríklad bariérový krém proti peľom Dr. Theiss Alergol Pollen Blocker, ktorý zabraňuje vniknutiu alergénov do dýchacích ciest a ktorý si môžete z predchádzajúcich sezón pamätať pod názvom Immerfit - Simaroline krém. Užíva sa pri zvýšenej koncentrácii peľov, roztočov a zvieracej srsti. Jemná vrstva tohto krému na nosnej sliznici zabráni vniknutiu alergických látok na niekoľko hodín. Preto by mal byť v rodinách alergikov vždy poruke.
Ak máte v rodine alergika, vyžaduje si zvláštnu pozornosť, ktorá zasahuje do života všetkých členov rodiny. Pre alergického pacienta je potrebné vytvoriť bezalergenové prostredie:
- odstrániť koberce, závesy, záclony, kožušiny a iné "zdroje" prachu
- často vytierať podlahy navlhko, používať kvalitné vysávače
- často prať posteľnú bielizeň, samozrejmosťou je poduška a perina pre alergikov
- nefajčiť a používať čističky vzduchu, dostatočne vetrať miestnosti
- nechovať domáce zvieratá so srsťou
- pre deti je najlepšie kupovať umývateľné hračky, ak máte plyšové ich občasným zmrazením je možné zničiť roztoče
Liečba alergií je dlhodobá, niekedy až doživotná a vyžaduje preto dobrú spoluprácu rodiny, pacienta a lekára.
Peľový kalendár: V tomto období sú aktívne tieto peľové alergény: dub letný, javor babyka, buk, púpava, lieska, jedľa, hrab, topoľ, platan javorolistý, smrek, breza.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.