lotérie prehlásený za štátny podnik. Pri ministerstve financií bol zriadený trojčlenný výbor, ktorý zabezpečoval a kontroloval funkciu podniku. Najväčší záujem bol o lotérie pri 13. losovaní, celkove sa predalo 250-tisíc žrebov.
V zahraničí okolo roku 1925 cena žrebov stúpala, záujem bol stále väčší. Cena československého žrebu nezodpovedala cene predvojnového triedneho žrebov. Výhier bolo dostatok, čo šikovnejší hráči veľmi rýchlo zistili. Riaditeľstvo štátnej lotérie sa preto rozhodlo zvýšiť cenu jedného celého žrebu na 370 korún. Na snímke je žreb V. triedy 13. československej štátnej lotérie. Skladá sa z ôsmich osminiek, ktoré sú označené písmenami.
Na snímke je aršík v akých ich dodávalo riaditeľstvo lotérie do obchodov. Žreby sú síce na prvý pohľad rovnaké, ale v skutočnosti to tak nie je. Sú označené písmenami a-h, ktoré sú dobre viditeľné v pravom hornom rohu každého žrebu. Takéto kompletné aršíky dnes už patria ku kuriozitám, na burzách sa objavujú iba ojedinelo. Dnes skompletizovať zbierku so všetkými vydaniami od roku 1919 je dosť problematické, napriek tomu o pokus to stojí. Doteraz podobné zaujímavosti väčšina zberateľov nevyhľadávala, situácia sa časom mení. Teraz je väčší záujem o netradičný materiál, čo sa časom odzrkadlí na zberateľskej hodnote podobných zaujímavostí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.