šírila vzduchom (pľúcny mor). V zachvátených oblastiach mor vyhubil väčšinu populácie. Z Európy mor vymizol v 17. - 18. storočí, jeho ohniská pretrvávajú v Ázii. V súčasnosti celosvetové epidémie (pandémie) spôsobuje chrípka, aj tá patrí medzi respiračné (vzduchom sa šíriace) infekcie. Najväčšia chrípková pandémia postihla v rokoch 1918 - 1920 vyše polovicu ľudstva a podľahlo jej okolo 20 miliónov osôb. Najviac nebezpečné kmene chrípkových vírusov zrejme vznikajú v Číne genetickou mutáciou vírusu chrípky ošípaných.
Celkom nedávno sa v Číne nová respiračná nákaza, ktorá bola zavlečená do Hong-Kongu, rozširuje sa na všetkých kontinenty (doteraz zaznamenaná v 25 krajinách). Ide o akútne ochorenie s krátkou inkubačnou dobou nazvané atypický respiračný syndróm, skratkou SARS. Úmrtnosť je vysoká, až 10 %, zatiaľ nie je známy účinný liek proti tejto chorobe. Podobne ako v prípade chrípky sa predpokladá, že SARS spôsobuje vírus, ktorý je mutantom vírusu ošípaných. Pre túto domnienku svedčí i najnovší prípad výskytu SARS u holandského zverolekára, ktorý bol v styku s chorými ošípanými.
Poznáme ďalšie respiračné infekcie, zdrojom ktorých sú zvieratá. Spravidla sa však nevyskytujú hromadne a sú liečebne zvládnuteľné. Do tejto skupiny chorôb patrí ornitóza, nazývaná vtáčia alebo papagája nemoc. Jej zdrojom sú najmä holuby a papagáje, môžu ním byť aj iné klietkové a voľne žijúce vtáky prípadne i hydina. Ornitóza má dve základné formy. Pľúcna forma začína horúčkou a zimnicou, bolesťami hlavy a často ju sprevádza krvácanie z nosa. Pridruží sa suchý kašeľ. Chrípková forma ornitózy sa prejavuje ako ľahká chrípka, s ktorou býva zvyčajne zamieňaná. Treba si uvedomiť, že ornitóza neohrozuje len ľudí, ktorí prichádzajú do styku s chovanými vtákmi, ale aj osoby, ktoré sa dostávajú do blízkosti vtákov voľne žijúcich, napr. pri obľúbenej zábave kŕmenia mestských holubov v parkoch. Záujmom komunálnej hygieny preto je čo najviac obmedziť početnosť zdivočených mestských holubov, aby sa tak zmenšila pravdepodobnosť, že sa stanú zdrojom nákaz pre človeka. Holuby spôsobujú aj vážne škody na stavebných objektoch, znečisťujú prostredie atď. Ich prítomnosť v sídliskách je nežiadúca, čo však naráža na odpor dobrosrdečných, žiaľ neinformovaných obyvateľov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.