nie také honosné, môžeme kazetové stropy realizovať aj doma v jednoduchšej či zložitejšej verzii. Zložitejší a plastickejší strop si môžeme dovoliť v rodinnom dome alebo staršom byte s výškou miestností aspoň tri metre. V štandardných podmienkach panelákových bytov treba voliť jednoduchšiu verziu vo svetlejších farbách, ktoré pôsobia vzdušnejšie.
V obchodoch so stavebninami alebo potrebami pre domácich majstrov dostať podľa ponuky rôzne upravené kazety. najbežnejšie sú z tenkej drevotrieskovej dosky s prírodnou alebo umelou dyhovou úpravou, ktoré majú po stranách tenké drážky. Do drážok sa zasúvajú perá z lenkých líšt tvrdého dreva s hladkým povrchom (obr. 1), ale môžu byť aj rôzne profilované s tenkým perom po oboch stranách (obr. 2).
Pre stanovenie spotreby si urobíme plán kladenia v mierke 1 : 20 ešte skôr, než začneme nakupovať. Potrebujeme však dopredu poznať rozmery kaziet, ktoré sa obvykle vyrábajú vo veľkosti 50 x 50 cm. V pláne kladenia si vyskúšame aj usporiadanie kaziet, pričom vychádzame zo stredu miestnosti. Prvú kazetu môžeme umiestniť priamo do stredu, alebo tromi ďalšími spôsobmi (obr. 3).
Na strop nakreslíme pomocnú čiaru, aby sme mohli montovať laty na podklad rovnobežne vedľa seba a kolmo k čelným stenám. Podkladové laty majú prierez približne 2 x 4 cm. Najjednoduchším spôsobom úpravy stropu kazetami je priklincovanie kazetových tabúľ upevňovacími sponami na podlatovanie. Do drážok potom zasunieme perá.
Po obvode kladieme kazety tak, aby od všetkých stien zostal rovnaký odstup. Ten potom zakryjeme krycou lištou alebo kúskami kaziet, ktoré prirežeme na mieru. Nezabudneme, tak ako pri podlahe, na dilatačnú čiaru, aby strop mohol pri zmenách teploty "pracovať a nedošlo k deformáciám.
Pokiaľ je vonkajšia vrstva kaziet vzorovaná alebo má výraznú kresbu letokruhov v jednom smere, ukladáme kazety podľa vzoru, najlepšie do šachovnice.
V miestnostiach s vyšším stropom si môžeme dovoliť aj nápadnejšiu úpravu stropu, ak použijeme vyššie profilové lišty s dráťkami v nerovnakej výške a panelové pásy široké 10 až 12 cm. Tie majú tiež obojstranné drážkovanie, takže konečný efekt imituje trámy, medzi nimi sú hlbšie ležiace kazety (obr. 4). Takéto trámy z jedného kusa sa kladú v jednom smere, priečne na ne sa ukladajú panelové pásy.
Premyslený systém kladenia profilových líšt umožňuje rôzne variácie kladenia. Pri montáži hladkých kaziet na nižšie stropy môžeme použiť dvojité profilové lišty (obr. 5).
Rôzne profily líšt, ktoré tu opisujeme, v predaji obvykle nie sú, v takom prípade si ich musíme vyrobiť. Na to je však treby hornú frézu, ktorá sa v posledných rokoch začína udomácňovať aj v domácich dielňach. Pomocou nej zhotovíme nielen drážky do líšt, ale aj rôzne profily na nich.
Pri farebnej úprave by sme mali pamätať na odtieň nábytku v miestnosti. Pri imitáciách musíme na výber farby myslieť už pri kúpe kaziet, pri prírodnom dreve môžeme odtieň harmonizujúci s nábytkom dosiahnuť aj pomocou moridla alebo laku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.